avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării Conversie credit chf in lei
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

Conversie credit chf in lei

''Clientii care vor putea solicita conversia trebuie sa nu aiba restante mai mari de 60 de zile, iar gradul de indatorare la momentul solicitarii sa fie de peste 60%.''

asa arata un paragraf din noual priect de lege privind conversia creditelor din franci elvetieni in lei .

initial creditul meu a fost de 118.080 chf in 2008 ..am mai platitcumva si azi soldul ramas fara dobanzi este de 68.000 adica mai am de platit cam100 de rate a cate 770 chf . , asta cu dobanda .

sa inteleg ca nu ma incadrez in acest barem de 60 % chiar daca in cele 60 de zile ma incadrez si inseamna ca nu voi beneficia de acel discount de 15 % ???
multumesc
Cel mai recent răspuns: octavian63 , utilizator 13:52, 30 Octombrie 2015
Daca este proiect, discutia este pur teoretica. Sa asteptam forma finala/ publicarea si vom vedea atunci ce va presupune conversia.
octavian63 a scris:

''Clientii care vor putea solicita conversia trebuie sa nu aiba restante mai mari de 60 de zile, iar gradul de indatorare la momentul solicitarii sa fie de peste 60%.''

asa arata un paragraf din noual priect de lege privind conversia creditelor din franci elvetieni in lei .

initial creditul meu a fost de 118.080 chf in 2008 ..am mai platitcumva si azi soldul ramas fara dobanzi este de 68.000 adica mai am de platit cam100 de rate a cate 770 chf . , asta cu dobanda .

sa inteleg ca nu ma incadrez in acest barem de 60 % chiar daca in cele 60 de zile ma incadrez si inseamna ca nu voi beneficia de acel discount de 15 % ???
multumesc



Gradul de indatorare se refera la ponderea valorii ratei in venit. Adica rata de 770 CHF sa reprezinte mai mult de 60% din venitul dvs.
am inteles
multumesc mult !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Francul elvetian anghelgeorgiana anghelgeorgiana buna ziua.ma poate lamuri si pe mine cineva cat mai poate creste francul elvetian?mentionez ca am credit in franci.ce sanse sunt sa scada cotatia lui pe piata ... (vezi toată discuția)
Chf iordacheionut01 iordacheionut01 Buna ziua am un credit in franci elvetieni la Raifaissen din 2007 pe 20 de ani platind 285 de franci lunar .Acum 2 zile mi au facut o propunere sa mi faca ... (vezi toată discuția)
Credit ipotecar in franci elvetieni alissab alissab Buna ziua ! In iunie 2007 am luat un credit ipotecar in franci elvetieni pe 35 ani,ipotecand apartamentul pe care l-am cumparat.Am luat 65450 CHF, avand ... (vezi toată discuția)