avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire de la parinti- drepturi sot?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire de la parinti- drepturi sot?

Buna ziua,

Mama mea a primit de la parinti mostenire, casa parinteasca cu terenul aferent, in timpul casatoriei cu tatal meu.
Acestia vor divorta in curand. Vreau sa ma ajutati, sa imi spuneti daca tatal meu poate cere pretentii asupra acestei mosteniri. La partaj, se ia in calcul si aceasta mostenire?

Va multumesc!
Cu stima!
Ultima modificare: Vineri, 30 Octombrie 2015
larisalaly, utilizator
Cel mai recent răspuns: larisalaly , utilizator 15:58, 30 Octombrie 2015
Bunurile mostenite sunt bunuri proprii.
Sotul poate avea un drept de creanta (de ex.: daca a adus imbunatatiri acestor bunuri).
Multumesc frumos! M-ati linistit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce despagubiri se pot cere la partaj? lmankml lmankml Buna ziua. Am intentat de curand divort sotului meu si acesta doreste partaj. Pe numele meu este un teren si el sustine ca poate cere despagubiri pentru ... (vezi toată discuția)
Despre partaj sindilaru sindilaru Buna ziua, ma numesc Valentina si am 22 ani. Parintii mei sunt despartiti de foarte mult timp, mai precis din aproximativ anul 2002 cand tata a plecat in ... (vezi toată discuția)
Dreptul sotiei la mostenirea sotului tatiana28 tatiana28 Buna ziua.Am o problema.Parintii sunt casatoriti de aproape 30 ani.Cand s-au casatorit,tata a venit cu propunerea de a locui in casa parintilor lui deoarece ... (vezi toată discuția)