Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire de la parinti- drepturi sot?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire de la parinti- drepturi sot?

Buna ziua,

Mama mea a primit de la parinti mostenire, casa parinteasca cu terenul aferent, in timpul casatoriei cu tatal meu.
Acestia vor divorta in curand. Vreau sa ma ajutati, sa imi spuneti daca tatal meu poate cere pretentii asupra acestei mosteniri. La partaj, se ia in calcul si aceasta mostenire?

Va multumesc!
Cu stima!
larisalaly, utilizator
Bunurile mostenite sunt bunuri proprii.
Sotul poate avea un drept de creanta (de ex.: daca a adus imbunatatiri acestor bunuri).
Multumesc frumos! M-ati linistit.