Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... SUNT OBLIGAT SA PLATESC IMPOZIT LA SALARIUL ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

SUNT OBLIGAT SA PLATESC IMPOZIT LA SALARIUL ADMINISTRATORULUI DE BLOC

Incepand de luna acesta am constatat cu indignare ca administatora de la asoc. scarii a mai adaugat un 7.15lei de apartament ,in conditiile in care sunt 36 apartamente pe scara,contributii la stat,afirmand faptul ca ea nu este obligata sa plateasca din salariul dumneaei impozitul pe venit.Pe apartament noi platim lunar 10 lei pt salariul administratorului . As vrea un raspuns concret. Va multumesc.
@adriantot - administratorul 'a mai adaugat un 7.15lei ' . Logic, si pana la acel moment administratorul vira taxele catre stat. Prin adaugarea unei noi sume, practic si-a marit salariul mascand acest lucru sub pretextul platii unor taxe.As zice ca nu prea e in regula. Parerea mea ...
Poate sa fie in regula sau nu acum. Dar poate nu a fost in regula pana acum si abia acum va fi. De exemplu, daca administartorul nu a avut pana acum CIM si era platit, cu acordul presedintelui, fara a raporta venitul la finante si fara ca aceste venituri sa fie fiscalizate. Acum o fi aflat ca amenzile sunt mari, ca e riscul mult prea mare pentru salariat dar mai ales pentru angajator si poate ca s-a stabilit impreuna cu presedintele sau/si cenzorul sa se intre in legalitate.
Poate! Asteptam amanunte.
@ninusca_08
Daca administratorul are un salariu de 410 lei net darile catre stat sunt diferenta pana la 648 lei(18*36)
@adriantot are dreptate.
Pana acum plateau 10 lei / ap suma neta, cat lua in mana. Venitul era nefiscalizat, adica nu se platea nicio taxa la ANAF, adica se lucra la negru total sau partial.
Acum s-o fi speriat si asociatia face CIM si declaratie la ANAF, ceea ce presupune costuri in plus pe care, evident trebuie sa le suporte angajatorul ca sa se pastreze acelasi salariu net dat administratorului ca si in trecut.

Cresterea, proportional, inseamna fix aceste dari catre stat prin fiscalizare.