Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere pierdut
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere pierdut

Buna ziua. Azi am piedut o mapa importanta in care se afla, din pacate si certificatul de nastere. Problema este ca eu sunt dintr-o localitate apropiata de Buzau si studiez in Bucuresti. Din cate imi amintesc, certificatul a fost eliberat la o institutie din Buzau
Multumesc anticipat! Mentionez ca am viza de flotant
alexlacatus, utilizator
Daca aveti garantia ca nu gasiti persoana care sa restituie mapa cu documente,puteti desfasura demersuri la serviciul de stare civila din localitatea unde domiciliati care poate desfasura demersuri pentru obtinere certificat de nastere de la serviciul corespondent din localitatea care a eliberat primul certificat de nastere
Cererea pentru eliberarea unui duplicat de pe certificatul de nastere se depune la serviciul public comunitar local de evidenţă a persoanelor sau, după caz, la primăria unităţii administrativ-teritoriale care are în păstrare registrul de stare civilă sau de la domiciliul ori reşedinţa petiţionarului.
Asa cum a spus colegul, pentru ca aveti viza de resedinta puteti depune cererea la Bucuresti, la Starea civila din sectorul unde locuiti.
Aveti nevoie de un timbru fiscal de 5 lei (poate si o taxa, veti afla acolo) si de cartea de identitate iar acolo veti completa o cerere-tip.

Poate dura pana la 30 de zile pana veti obtine noul certificat.
Ares-3, moderator
V-am urmat sfaturile si luni urmeaza sa ridic documentul! Multumesc tuturor