Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se platesc zilele de concediu legal neefectuate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se platesc zilele de concediu legal neefectuate

am fost an concediu medical de tbc un an de zile si mau scos la pensie de boala,am 35 de zile de concediu legal neefectuate zile pe care trebuie sa mi le platesca,va rog frumos daca puteti sa-mi spuneti cati bani trebuie sami dea ptr ele,am salariu minim pe economie
Cand a incetat c.i.m.?
la data de 01 11 2015
Art.150 C.mun.
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
.......

Media zilnica a veniturilor pe ultimele 3 luni este: 3 (luni) x 1050/ 21+22+22 = 48,46 lei/zi

unde, 21, 22, 22 sunt zilele lucratoare aferente lunilor august, septembrie, octombrie 2015.

Cum aveti 35 zile de concediu neefectuate , compensarea va fi de 48,46 (lei/ zi) x 35 zile = 1696 lei.

va multumesc din suflet,acum nu pot sa ma mai ansele ptr ca stiu exact cat trebuie sa iau.As mai avea o antrebare,1696 lei trebuie sa iau an mana?
Suma de 1696 lei este suma bruta ,din care se vor retine contribuțiile si impozitului pe venit.