avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 193 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Ce convine 3% din venit sau 16% din profit ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Ce convine 3% din venit sau 16% din profit ?

buna seara!O societate comerciala devine platitoare de TVA din 2014 ,luna oct...Contabilul soc. spune acum ca ..daca pana la 31 dec 2015 nu se realizeaza alti 7.000 ron vanzare socitatea trece la un impozit de 3% din venituri...CUM E MAI BINE???? 3%din venit sau 16% din profit ...???/ajutati..ma sa inteleg acest impozit + tva ....MULTUMIRI
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 00:27, 7 Noiembrie 2015
Dati-ne mai multe informatii: inca 7000 ron care trebuie realizati nu are nicio relevanta.
in stadiul actual platesc 16%.....daca pana la 31 dec 2015 nu mai exista vanzari(e de asa natura activitatea societatii).. in 2016 soc. trece la 3%.. intrebarea mea este.. SA MA STRADUIESC sa vand de inca 7000 ron sau sa las asa situatia si sa se treaca la 3%??? cum e mai bine pentru soc. 16% sau 3 % din venit??multumiri
Uneori e mai bine sa platesti 3% din venituri, alteori 16% din profit. Depinde de tipul activitatii, de plusvaloarea creata etc.

Ca sa ne dam seama trebuie sa ne spuneti care e cifra de afaceri, ce profit ati realizat si care e domeniul de activitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul impozit dividende oroszstefanpfa oroszstefanpfa Buna seara, Pentru ca nu am primit raspuns la intrebarea pusa, repet. Cum se calculeaza impozitul pe dividende la o microintreprindere care plateste 3% pe ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon 65000 euro la 31.12.2015 vdeny vdeny Buna ziua, Daca la 31.12.2015 am o CA=350000 lei, sunt cu 3%, din ce luna trec la platitor de impozit pe profit? Cursul euro este cel de la data de ... (vezi toată discuția)
Ce sa fac sa trec la impozit de 16 % pe profit? utilizatorF utilizatorF buna ziua!! o soc. com care in 2015 a realizat rulaj de 65 .000 euro si platea impozit de 16 % din profit ..,,,in 2016 va plati 3% din venit ,conform ... (vezi toată discuția)