Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Numar acte aditionale CIM perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Numar acte aditionale CIM perioada determinata

Buna seara,
Am un CIM incheiat pe o perioada determinata. Partile convin sa mai prelungeasca acest CIM prin act aditional cu inca o luna. Apoi convin sa mai prelungeasca prin act aditional cu inca o saptamana. Aproape de finalul perioadei, mai convin pentru inca o saptamana de prelungire. Sunt corecte aceste acte aditionale? Exista vreo limita prin care se interzice prelungirea cu doar cateva zile, atat timp cat partile convin astfel?
De asemenea, exista vreo perioada minima la un contract pe perioada determinata? Pot partile sa incheie un CIM doar pentru o saptamana, doua?
Multumesc!
1. Art.82 C.mun.
(3) Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit, in conditiile prevazute la art. 83, si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.

Prin urmare, c.i.m. incheiat pe durata determinata se poate prelungi de nenumarate ori inauntrul duratei de 36 de luni , fara a avea vreo limitare la durata prelungirii.rioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.
....

2. Codul Muncii nu reglementeaza durata minima pentru care se poate incheia un contract individual de munca pe perioada determinata, ci doar durata maxima de 36 de luni.
Prin urmare, partile pot incheia un c.i.m. pe durata determinata de o zi, o saptamana, doua saptamani, o luna, doua luni etc.