Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Aviz ISU
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Aviz ISU

Buna ziua, am inchiriat un spatiu intr-o cladire a cooperativei de consum si cand am fost sa obtin autorizatie de la ISU mi-au fost solicitate, avizele ISU pentru intreaga cladire. Cooperativa de consum nu are aviz ISU desi in aceeasi cladire mai are spatiu inchiriat si alta firma.Doresc sa stiu daca sunt obligati sa obtina aceste avize care este temeiul legal si cum pot proceda in conditia in care acestia refuza sa obtina avizele.
Proprietarul cladirii are obligatia conform prevederilor Legii nr.307/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind apararea impotriva incendiilor, sa obtina autorizatie PSI-SU
-art.19 Administratorul sau conducătorul instituţiei, după caz, are următoarele obligaţii principale:
c) să solicite şi să obţină avizele şi autorizaţiile de securitate la incendiu, prevăzute de lege, şi să asigure respectarea condiţiilor care au stat la baza eliberării acestora; în cazul anulării avizelor ori a autorizaţiilor, să dispună imediat sistarea lucrărilor de construcţii sau oprirea funcţionării ori utilizării construcţiilor sau amenajărilor respective;
j) să asigure întocmirea şi actualizarea planurilor de intervenţie şi condiţiile pentru aplicarea acestora în orice moment.
-art.20 Persoanele fizice, asociaţiile familiale sau persoanele juridice care deţin părţi din acelaşi imobil trebuie să colaboreze pentru îndeplinirea obligaţiilor ce le revin din prezenta lege, în vederea asigurării măsurilor de apărare împotriva incendiilor pentru întregul imobil.
-art.21
Utilizatorul are următoarele obligaţii principale:
a) să cunoască şi să respecte măsurile de apărare împotriva incendiilor, stabilite de administrator, conducătorul instituţiei, proprietar, producător sau importator, după caz;
b) să întreţină şi să folosească, în scopul pentru care au fost realizate, dotările pentru apărarea împotriva incendiilor, puse la dispoziţie de administrator, conducătorul instituţiei, proprietar, producător sau importator;
c) să respecte normele de apărare împotriva incendiilor, specifice activităţilor pe care le organizează sau le desfăşoară;
d) să nu efectueze modificări neautorizate şi fără acordul scris al proprietarului, al proiectantului iniţial al construcţiei, instalaţiei, echipamentului, dispozitivului sau mijlocului de transport utilizat ori al unui expert tehnic atestat potrivit legislaţiei în vigoare;
e) să aducă la cunoştinţa administratorului, conducătorului instituţiei sau proprietarului, după caz, orice defecţiune tehnică ori altă situaţie care constituie pericol de incendiu.
In cazul prezentat de dvs., utilizatorul este firma care a inchiriat spatiul, proprietar este cooperativa de consum care a inchiriat spatiile.
Am postat mai multe prevederi legislative, in ideea ca relatia propietar-chirias nu se rezuma numai la obtinerea autorizatiei de functionare dpvd PSI-SU.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca