Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Plafon microintreprindere 100.000 euro
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Plafon microintreprindere 100.000 euro

Buna ziua!

La ce curs euro se va calcula plafonul de 100.000 euro pentru 2016 ?
Plafonul pentru a deveni platitor de Tva ramane la 65.000 euro (220.000 lei ) ?
Daca sunt microintreprindere platitoare de TVA si 16% pe profit in 2015 , dar cifra de afaceri nu ar depasi cei 100.000 euro (desi nu stiu la ce curs calculam ) pot plati din 2016 , 1% impozit pe venit?

Multumesc.
Conform Legii 227/2015 privind codul fiscal

ART. 47 - Definiţia microîntreprinderii

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) a realizat venituri, altele decât cele obţinute din desfăşurarea activităţilor, prevăzute la art. 48 alin. (6);

b) a realizat venituri, altele decât cele din consultanţă şi management, în proporţie de peste 80% din veniturile totale;

c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 100.000 euro. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel valabil la închiderea exerciţiului financiar în care s-au înregistrat veniturile;

d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi unităţile administrativ-teritoriale;

e) nu se află în dizolvare, urmată de lichidare, înregistrată în registrul comerţului sau la instanţele judecătoreşti, potrivit legii.

Dacă îndepliniți aceste condiții și aveți cel puțin 2 salariați, deveniți plătitor de impozit pe venitul microîntreprinderilor, cu o cotă de 1%.

Plafonul de scutire de 220.000 lei se menține (art. 310 din aceeași lege)