Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pe caz de boală
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pe caz de boală

Dacă o persoană care beneficiază de pensie se îmbolnăveşte de Alzheimer, în ce condiţii ar putea beneficia de pensie pe caz de boală şi de indemnizaţie pentru însoţitor?

Vă mulţumesc,
Gheorghe Floroiu
GheorgheFloroiu, utilizator
1. Daca este deja pensionara nu mai poate beneficia si de pensie de invaliditate.

2. - Dar daca i se stabileste grad de handicap poate beneficia indemnizatie de handicap si de insotitor sau de banii pentru acesta.
- Luati legatura cu medicul de familie sa va indrume ce sa faceti pentru stabilirea gradului de handicap.