Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Bunuri gasite in plus la inventariere
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Bunuri gasite in plus la inventariere

Pt bunurile gasite in plus la inventariere se taie NRCD sau se inregistreaza bunurile in contabilitate cu lista de inventariere intocmita in acest scop ?
La baza înregistrării lor în contabilitate stau listele de inventariere și procesul verbal întocmit de comisia de inventariere.
Rezultatele inventarierii sunt înregistrate registrul inventar
din OMFP 2861/2009
[ link extern ]

44. - (1) "Registrul-inventar" (cod 14-1-2) este un document contabil obligatoriu în
care se înscriu rezultatele inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor și
capitalurilor proprii, grupate după natura lor, conform posturilor din bilanț

45. - (1) Rezultatele inventarierii trebuie înregistrate în evidenĠa tehnico-operativă în
termen de cel mult 7 zile lucrătoare de la data aprobării procesului-verbal de inventariere
de către administrator, ordonatorul de credite sau persoana responsabilă cu gestiunea
entităĠii.
Rezultatul inventarierii se înregistrează în contabilitate potrivit prevederilor Legii nr.
82/1991, republicată, úi în conformitate cu reglementările contabile aplicabile