avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale impozitul forfetar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

impozitul forfetar

Buna ziua!
Va rog sa-mi raspundeti daca cunoasteti in legatura cu DECIZIA CURTII CONSTITUTIONALE cu privire la NECONSTITUTIONALITATEA - O.U.G. de aplicare a impozitului forfetar. daca s-a pronuntat ?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Avocat FLORENTINA ALBU , Avocat 11:28, 22 Iulie 2009
Da, a fost declarata constitutionala.In 13 mai 2009, Curtea Constitutionala a respins obiectiunile legate de neconstitutionalitate. Legea este promulgata in 9 iunie 2009 prin Decretul nr. 925/2009, si devine LEGEA nr. 227/2009 din 10 iunie 2009 pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 34/2009 cu privire la rectificarea bugetara pe anul 2009 şi reglementarea unor masuri financiar-fiscale (Publicata in Monitorul Oficial nr. 402 din 12 iunie 2009)
Vedeti aici detalii:
www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legi neconstitutionale in vigoare zinca iulian zinca iulian Legea impozitului forfetar -- lege neconstitutionala . impozitul forfetar este neconstitutional , pentru ca prin constitutia romaniei se garanteaza ... (vezi toată discuția)
As dori schimbarea og34/2009 lumi71 lumi71 Cred ca toata lumea ar dori sa schimbe aceasta OG, care contravine multor principii care stau la baza existentei unei societati comerciale. In privinta ... (vezi toată discuția)
Impozit forfetar stelian67 stelian67 Am initiat o actiune in instanta bazata pe ilegalitatea impozitului minim garantat. Exista vreo sentinta ,hotariere ... admisa ? M-ar ajuta sa invoc ... (vezi toată discuția)