Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Impozite datorate statului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Impozite datorate statului

Buna ziua!As dori sa stiu care sunt darile ce trebuie sa le plateasca la stat un pensionar ( sau inca nu) angajat la o asociatie de proprietari care are cumul pt.functiile de administrator, contabil,casier?Care sunt darile asociatiei?Pentru un venit de 200 lei pe luna se mai plateste impozit .?Multumesc.
Administratorul trebuie angajat cu contract de munca individual (CIM).
Pentru aceasta aveti urmatoarele:
-1. venit brut 283 lei
-2. CAS si CASS angajat = 45 lei
-3. baza de impozitare = 238 lei
-4. impozit = 38 lei
-5. venit net (in mana) = 200 lei
-6. CAS si CASS angajator = 74 lei
---------------------------------------------------------
-7. total cheltuieli salariale (2+4+5+6) = 357 lei

Din care:
- 200 lei se achita administratorului
- 119 lei la bugetul asigurarilor sociale;
- 38 lei la bugetul de stat.