avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 306 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Impozite datorate statului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Impozite datorate statului

Buna ziua!As dori sa stiu care sunt darile ce trebuie sa le plateasca la stat un pensionar ( sau inca nu) angajat la o asociatie de proprietari care are cumul pt.functiile de administrator, contabil,casier?Care sunt darile asociatiei?Pentru un venit de 200 lei pe luna se mai plateste impozit .?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 14:01, 16 Noiembrie 2015
Administratorul trebuie angajat cu contract de munca individual (CIM).
Pentru aceasta aveti urmatoarele:
-1. venit brut 283 lei
-2. CAS si CASS angajat = 45 lei
-3. baza de impozitare = 238 lei
-4. impozit = 38 lei
-5. venit net (in mana) = 200 lei
-6. CAS si CASS angajator = 74 lei
---------------------------------------------------------
-7. total cheltuieli salariale (2+4+5+6) = 357 lei

Din care:
- 200 lei se achita administratorului
- 119 lei la bugetul asigurarilor sociale;
- 38 lei la bugetul de stat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii administrator pensionar r_onnly r_onnly Doresc sa stiu cat % plateste pentru contributii atat angajatul cat si angajatorul pentru un administrator de asociatii de proprietar iar administratorul ... (vezi toată discuția)
Angajare cenzor maria207 maria207 Buna seara Va rog mult sa ma lamuriti la urmatoarea problema : s-a hotarat la sedinta angajarea cenzorului si a presedintelui . Stiu ca se face un ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu presedinte asociatie de proprietari Anonim7777 Anonim7777 Buna ziua, Va rog frumos, am nevoie de un model de calcul salariu (eventual in format excel daca se poate). Venitul net obtinut lunar de la asociatia de ... (vezi toată discuția)