Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Freelancing cu sau fara PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Freelancing cu sau fara PFA

Buna. Sunt interesata de domeniul freelancing si am vazut ca nu prea sunt articole de actualitate, care sa scoata in lumina regelementarile in vigoare referitor la statutul de freelancer in Romania.
Doresc sa public articole in reviste din strainatate cu plata prin PayPal si as dori sa stiu daca pentru a fi freelancer este neaparat nevoie de un PFA (conform unor pareri intalnite online acest statut fiind de dorit) sau este suficient contul de PayPal si contul bancar aferent acestuia? (De ce intreb asta? Stiu ca si pentru banii din banca se plateste un impozit - 16%- pe care tu ca titular il suporti . Si atunci stau si ma intreb ce rost are sa iti faci PFA?Sau ma insel? Este altul mecanismul?Va rog sa ma clarificati daca nu este asa.)
Nu doresc infiintarea unui PFA din considerente de birocratie,stiind din surse mai mult sau mai putin apropiate ca este destul de greu sa te scapi de un PFA odata ce l-ai facut. Si aici daca are cineva date proaspete si care sa ateste contrariul va rog sa ma lamuriti.
Multumesc anticipat pentru clarificare.
sau se mai poate lucra strict cu contract de DDA (drepturi de autor).