Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Stampila de certific regularitatea, legalitate si ...
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Stampila de certific regularitatea, legalitate si oportunitatea operatiunilor

Daca seful de compartiment aplica ştampila de certific regularitatea, legalitatea si oportunitatea operatiunilor, are voie sa intocmeasca documentul justificativ pe care alica aceasta ştampila ?
Da.Potrivit OMFP 923/2014 , șefii compartimentelor de specialitate răspund pentru realitatea, regularitatea şi legalitatea actelor/ documentelor justificative pe care le certifică/avizează indiferent dacă sunt sau nu întocmite de ei.
[ link extern ]

3.6. Conducătorii compartimentelor de specialitate răspund pentru realitatea, regularitatea şi legalitatea operaţiunilor ale căror acte şi/sau documente justificative le-au certificat sau avizat. Obţinerea vizei de control financiar preventiv pentru operaţiuni care au la bază acte şi/sau documente justificative certificate sau avizate, care se dovedesc ulterior nereale, inexacte sau nelegale, nu exonerează de răspundere şefii compartimentelor de specialitate sau alte persoane competente din cadrul acestora.