Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Formular W-8BEN
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Formular W-8BEN

Buna ziua. Sunt rezident si cetatean roman. Am un PFA pe norma de venit. Obtin profit din vanzarea unor produse digitale, avand un cont la o website din SUA.
Trebuie sa completez declaratia W8BEN. Download aici [ link extern ]
Numele complet al declaratiei este: Certificate of Foreign Status of Beneficial for United States Tax Withholding adica Certificatul de status ca strain pentru a beneficia de scutire la plata taxelor in Statele Unite.

Aceasta declaratie statueaza locatia unde platesc taxele. Ca urmare a acordului de evitare a dublei impuneri, voi declara in tara in care fac profitul (SUA) ca platesti impozit pentru acel profit la mine in tara (Romania).

Am doua intrebari:
1. La Part 1 / NO 6 Foreign Tax ID Number, ce voi scrie? CNP-ul sau Codul de Identificare Fiscala de pe Certificatul de Inregistrare?

2. Va afecta asta cu ceva felul in care voi fi impozitat in Romania?

Multumesc anticipat
1. PFA ul plateste impozit pe CNP. ( declaratia 220 este pe cnp..)
deci CNP ul...
2. nu
Buna seara, sunt persoana fizica nu am PFA si obtin niste comisioane de pe urma unor ilustratii grafice postate pe site-ul american.
Pentru a nu-mi oprii 30% taxe trebuie sa completez formularul W-8BEN si sunt eligibil pentru o taxare de 10%.
Trebuie sa completez si eu acea rubrica, pentru ca asa au specificat, asadar ce completez la "Foreign Tax ID Number"?
Buna, m-ar interesa si pe mine exact acelasi lucru ca si pe tine.
Daca ne poate lamuri cineva ar fi super