Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Castigat proces pe fond, pierdut la curtea de apel - ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Castigat proces pe fond, pierdut la curtea de apel - vreau sa ma adresez CEDO

Am castigat un proces pe fond fara probleme cu dovezi solide ,iar la curtea de apel l-am pierdut modificandu-se hoatarea de pe fond intru totul!Consider ca am fost nedreptatita si vreau sa ma adresez la CEDO!A fost litigiu de munca.Intrebarea mea este unde ma incadrez ca lege,in baza carei legi am fost nedreptatita.Mi se pare absurda aceasta discrepanta intre fond si apel.Nu s-a mai tinut cont de absolut nimic!!!
Curtea poate fi sesizată printr-o cerere daca pretindeti ca sunteti victimă a unei încălcări, din partea Romaniei , a unui drept fundamental prevazut in Conventie.
Pentru sesizarea Curţii este necesar de a fi respectate anumite condiţii.

Cum poti da statul in judecata la CEDO, daca ti-au fost incalcate drepturile
www.avocatnet.ro/content/art...

Din 2014 se schimba modul de intocmire a unei cereri CEDO. Cum vei putea da statul in judecata incepand de anul viitor?
www.avocatnet.ro/content/art...
Stimat forumist,

Va trebui, în primul rând, să aveți în vedere că Instanța din Srasbourg - CEDO - nu este o instanță de recurs la nivel european. Astfel, câtă vreme nu arătați, cu argumente, încălcarea unui drept protejat de Convenție, nu aveți șanse de admisibilitate a cererii.

Care sunt drepturle încălcate în conctet, dvs ar trebui să știți, noi după ce am putea presupune, oare?

Cu stimă.