avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Este contractul de cesiune titlu executoriu?
Discuție deschisă în Executare silită

Este contractul de cesiune titlu executoriu?

Tinand cont de decizia Tribunalului Specializat Cluj referitor la nulitatea executarii silite atunci cand o creanta este cesionata catre o firma de recuperare,constituie contractul de cesiune titlu executoriu?
Cel mai recent răspuns: IMicro Bucuresti , Consilier juridic 09:38, 26 Noiembrie 2015
Opinia majoritară a Instanțelor este că da, preluănd creanța, cesionarul a preluat și executorialitatea titlului.
Opinia pe care o menționați este minoritară. ICCJ are altă părere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesionare creanta!!!!@ mbmike mbmike am si eu o intrebare daca se poate exista o creanta cesionata unei companii de recuperare.....acum vreo 2 ani in 2016 a intrat in vigoare o ordonanta care ... (vezi toată discuția)
Cesionare creanta banca Danielamioara1 Danielamioara1 Buna ziua. Banca mi-a cesionat creditul in luna decembrie 2015 catre un srl. Ce pot face in aceasta situatie,tinand cont ca eu nu avem intreruperi de la ... (vezi toată discuția)
Probleme cu firma de recuperare ThisIsIt ThisIsIt Buna ziua.Acum 3 ani am avut o descoperire de cont la care plateam o dobanda lunara de 20 ron. intotdeauna puneam cateva sute de lei ca sa ma asigur ca 6-7 ... (vezi toată discuția)