Forum Discuţii juridice Executare silită Este contractul de cesiune titlu executoriu?
Discuție deschisă în Executare silită

Este contractul de cesiune titlu executoriu?

Tinand cont de decizia Tribunalului Specializat Cluj referitor la nulitatea executarii silite atunci cand o creanta este cesionata catre o firma de recuperare,constituie contractul de cesiune titlu executoriu?
Opinia majoritară a Instanțelor este că da, preluănd creanța, cesionarul a preluat și executorialitatea titlului.
Opinia pe care o menționați este minoritară. ICCJ are altă părere.