Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Costuri actionare in instanta rau platnici intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Costuri actionare in instanta rau platnici intretinere

Buna ziua,

Locuiesc intr-un bloc in care cel putin 3 proprietari au datorii la intretinere mai mari de 5000 de lei/fiecare. Ca urmare a acestor datorii, au fost sistate apa calda si caldura in tot blocul. Stiu ca exista o procedura de actionare in instanta a proprietarilor rau platnici de catre asociatia de proprietari.

Intrebarea mea este: care sunt costurile pe care asociatia de proprietari trebuie sa le suporte pentru a actiona in instanta proprietarii cu datorii?

Multumesc,
Andra R
Pai de unde se ia bani pentru a plati avocatu si ce mai trebuie, s au astepta sa se termine procesul si incaseaza banii ?
Bani se iau din casierie sau din contul bancar asa cum se iau bani pentriu a plati apa, salariile, o reparatie....
Cand se vor recupera acesti bani, in urma hotararii judecatoresti sau a executarii, asociatia incaseaza acesti bani in casa sau contul bancar si asa rezolva problema.