Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lege darea in plata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lege darea in plata

in cat timp urmeaza sa semneze presedintele legea darii in plata?
mirelaavo a scris:

in cat timp urmeaza sa semneze presedintele legea darii in plata?

Numai el stie. Probabil cat de curand. Dar poate sa o si retrimita catre Camere.
Constitutia Romaniei:

Art.77: Promulgarea legii
(1) Legea se trimite, spre promulgare, Preşedintelui României. Promulgarea legii se face în termen de cel mult 20 de zile de la primire.
(2) Înainte de promulgare, Preşedintele poate cere Parlamentului, o singură dată, reexaminarea legii.
(3) Dacă Preşedintele a cerut reexaminarea legii ori dacă s-a cerut verificarea constituţionalităţii ei, promulgarea legii se face în cel mult 10 zile de la primirea legii adoptate după reexaminare sau de la primirea deciziei Curţii Constituţionale, prin care i s-a confirmat constituţionalitatea.