Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intrebare / ajutor / lamurire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intrebare / ajutor / lamurire

An atentia domnului prim procuror

Ma numesc x y din orasul Murfatlar , jud Constanta , cu domiciliul stabil in orasul Murfatlar Aleea Narciselor nr. 7 , Bl. 7, Sc. 1 , Et. 1 , Ap.4 , ma evidentiez cu B.I , seria KT ; Nr :... si CNP : ...., va declar urmatoarele :

In urma cu citeva luni am tot fost sanctionat de SC RAJA S.A. Constanta ( Murfatlar ) , cu un surplus de mc de apa potabila ( fiind catalogat ca membru pausal ) s-am platit sume de bani care depaseau valoarea consumului pe care il faceam cu bunica mea ( Tuza Elena ) si cu prietena mea , am fost fortat de imprejurarile actuale
si vadite din partea societatii sa instalez apometru de apartament de clasa TIP C . Am montat si apometrul aferent si am gandit ca totul va reintra in normal . Supriza a inceput sa apara cand citeau apometrul general , platesc la factura mai mult decat ceea ce am consumat . Am facut o cerere la S.C. RAJA S.A Constanta ( Murfatlar ) , pentru a veni s-am sesizat personal ce se intampla .
Dupa ce am facut cererea catre sediul S.C. RAJA S.A. Constanta sucursala Murfatlar ( Basarabi ) , ne-am trezit cu o echipa din partea societatii in care au inlocuit apometrul vechi cu unul nou .
I-am lasat si le-am cerut atat conducerii prin cererea aferenta modul de asamblare si lista in care proprietarii isi dau acordul prin semnatura / conventie / contract si legalizat/a la notar public .
Au ignorat aceasta cerere .
Dupa montarea apometrului am fost incarcat cu un mc , a doua luna cu 2 mc si a treia luna cu 3 mc , pe parcurul lunilor sunt incarcat la factura , cresc acesti mc precum preturile .
Dupa ce a venit factura SERIA SU nr.: 103034996 din 27.10.2015 , m-am trezit cu 3 mc surplus de apa cu toate ca cititoarea in cauza a intrat in casa si a citit consumul meu de apa ca fiind de 6 mc / luna , in total m-am trezit cu 9mc .

Relatarea de mai sus consta in faptul ca dupa ce am discutat si cu proprietarii care locuiesc in acest bloc ( cu cativa din bloc ) s-am vazut facturile de apa , toti aveam acelasi surplus de mc ( 3 mc / per familie ) .

Din aceasta cauza doresc pe aceasta cale ca in cadrul legal si in baza legilor ale statului roman sa dispuneti o ancheta prin care vreau sa evidentiez :

a). ARticlul 246 din Codul penal
b). Articolul 297 din codul penal al. 1
c). Articolul 323 din Codul penal
d). Articolul 288 din Codul penal
e) Legea nr 544 din 2001 (publicata in Monitorul Oficial nr. 663/23 octombrie 2001) prin :
Art. 1 : ARt 2 ; Art 3; Art . 4 ; Art. 5 ; Art. 6 ; Art . 7 ; Art. 8 ; Art. 9 ; ; art .13
f).: Art 244 din Codul Penal

Doresc ca pe aceasta cale sa se evidentieze modul intentionat prin care :

S.C. RAJA S.A. Constanta ( sucursala Murfatlar ) abuzeaza in cazurile de mai jos :

- refuzul atat verbal cat si cel scris de a-mi prezenta documentatia prin care am solicitat si am prezentat atat prin viu grai cat si scris a faptelor
de-ami prezenta modul de calcul al mc de apa consumati / poza cu apometrul meu cat si cu cel general / modul de montare al apometrului fara a semna ca ne-am dat acordul toti cei 8 proprietari .
- abuzul prin montarea unui alt apometru la subsolul blocului fara acordul nostru ( al proprietarilor )
- abuzul care il face prin care pe factura ne sunt trecuti mc reali cit si cei fictivi sau cei mentionati ca fiind surplus consumat si impartit la numarul de apartamente

Doresc ca pe aceasta cale sa se evidentieze faptul ca : atat cititoarea care este deservita la cartierul nostru / bloc / ; departamentul facturare cat si doamna directoare de la sediul S.C. RAJA Constanta , sucursala Murfatlar , au avut intotdeauna suspiciuni deoarece vin sa le cer informatii
cu toate ca eu nu sunt inregistrat la ei dar in numele bunicii mele TUZA ELENA care m-a imputernicit sa ii reprezint interesele si sa i le apar atat prin petitii si etc. am solicitat documentatia aferenta .

Va rog frumos sa ma / ne ajutati si mai ales pe cei toti ( proprietari ) prin a face lumina in acest caz de abuz / furt si inselaciune .

Prin aceasta petitie sunt imputernicit ca fiind cetatean roman al Romaniei prin constitutia Romaniei prin urmatoarele articole :

CONSTITUTIA ROMÂNIEI

Art. 16 alin 1
art. 21 alin 1 si 2
art. 22 alin 1
art. 28
art. 29 alin 1

In urma discutiilor purtate cu sefii de la Murfatlar sunteti tratati ca pe niste " praf de mobila " si totodata ne impune cum conform Legii nr 241 sin 22 iunie 2006 ( republicata ) li s-a dat putere sa faca dupa bunul lor plac din articolul 31 alin 1^6 ( a b c d ) si 1^7 ( e ) si art 4 lit i ... sunt stapanii si in locuintele noastre fara acordul nostru .

Dar conform aceeasi legi 241 din 22 iunie 2006 art 30 alin 1 nu s-a facut un contract cu noi pentru montarea unui apometru general la subsolul blocului ci a fost montat incalcandu-se prevederile legale ... cu toate ca am cerut documentatia aferenta prin care ii imputernicim sa monteze acest apometru si de aici ies problemele , mc in plus decat media acumulata din apartamente ... iar conform aceleasi legi au incalcat legea deoarece articolul 44 din Constitutia tarii = ROMANIA = a fost incalcat in mod flagrant si abuziv .

Data Ora SEmnatura
18.11.2015. 12.00 xxxxxx

Ce doresc eu un ajutor o indrumare deoarece aceasta firma nu doreste incetarea conflictului si se bazeaza pe aceasta lege ...

S-au trimis cereri la ANPC / Prim-Procurorul Romaniei / DNA ... toate cererile acelasi context ... o lege sau o indrumare sa incepem demararea stoparii abuzurilor unui furnizor de apa catre proprietari si mai multe chestii ... ne intereseaza deoarece suntem 8 proprietari care suntem in codomeniu ...ne-ar ajuta orice ajutor / idee / etc ca sa le putem compune impreuna cu avocati etc ... doresc sa stopez ceea ce nu consum ... fiecare proprietar fie la bloc sau casa plateste in plus deoarece suntem " prostii lor "
nu ai intele4s ca a fost montat ilicit , eu vreau o lege care sa combata , cititi o data mai bine ce am zis ( scris ) , dreptul meu unde e ? daca vii si-mi montezi in casa o antena parabolica ... si o faci abuziv ...
e ceva simplu de inteles ,

la codomeniu e greu sa se bage o firma sa faca ceva , ei ia in considerare apometrul montat ilegal jos in incinta subsolului , noi le avem omologate , cumparate noi etc ... ei au venit cu un apometru ce avea deja 448 mc consumati de debit industrial si nu unul la acelasi diametru ce cel din casa noastra ... problemele curg de la acel apometru ....

e chiar atat de greu sa-mi dati o lege prin care sa pot demara problema mai departe ? comentarii pe site se gasesc non-stop ... legea o doresc ... daca citesti mai bine ce am scris eu acolo cu articolele si ei cu legea aceea , la fel vreau si eu ceva care sa ma ajute ...
ContSters331166, utilizator
Ca sa clarificam aspectele
Ati inteles sa postati pe forum datorita faptului ca nu va descurcati in solutionarea problemelor cu care va confruntati
Cei care inteleg sa raspunda,o fac strict benevol,aloca timp si inteleg sa se exprime cu respect si cu decenta,ceea ce obliga si pe initiatorii subiectelor sa se exprime decent
Este o diferenta semnificativa intre opinia dv evident subiectiva si realitate si opinia autoritatilor
Trebuie sa cunoasteti ca intre apometre exista clase distincte de precizie
Bransamentul la retea se realizeaza cu apometre de clasa de precizie ridicata tip A,p cand cele individuale sunt de clasa de precizie scazuta tip C sau D
Suplimentul de consum rezulta inclusiv din diferenta de clasa de precizie a apometrelor
Ceea ce nu inregistreaza apometrul individual inregistreaza apometrul de bransament in baza caruia se emita factura de utilitati
nu ai intele4s ca a fost montat ilicit

Cum sustineti in conditiile legii ca apometrul de bransament a fost instalat de catre furnizorul de utilitati in mod ilicit?
daca vii si-mi montezi in casa o antena parabolica

Este regretabil ca dv solicitati ajutorul pentru a solutiona problemele cu care va confruntati,dar nu faceti distinctia intre proprietate privata=casa si imobil de locuit in comun
Sau apometrul de bransament este instalat la dv in proprietate ?
abuzul prin montarea unui alt apometru la subsolul blocului fara acordul nostru ( al proprietarilor

Este evident ca aveti o optica deformata,nu faceti distinctie intre persoana fizica si furnizor de servicii
Locatarii din imobilele de locuit in comun daca doresc sa beneficieze de utilitati in sistem centralizat, nu detin competenta sa dea sau nu acordul pentru instalare apometru de bransament care apartine furnizorului de utilitati....
Chiar daca apometrul de bransament la instalare avea "n" metrii cubi,in procesul verbal de instalare se consemneaza indexul la instalare
Este aceiasi situatie cu apometrul individual dupa verificare metrologica
Atat timp cat dv aveti instalate apometre individuale dar
fiind catalogat ca membru pausal
,unica solutie este sa infiintati asociatie de proprietari care prin reprezentanti legali sa verifice instalatia comuna si individuala,sa verifice apometrele individuale,astfel incat sa se elimine calculul in sistem pausal
e chiar atat de greu sa-mi dati o lege prin care sa pot demara problema mai departe ? comentarii pe site se gasesc non-stop ... legea o doresc ... daca citesti mai bine ce am scris eu acolo cu articolele si ei cu legea aceea , la fel vreau si eu ceva care sa ma ajute

Exista posibilitatea sa cautati in van ,sa nu existe legea prin care sa puteti demara mai departe
daca citesti bine din nou totul iti dai seama ca am scris totul ca la carte

Si fata de autoritati la fel v-ati exprimat ?
Înşelăciunea

(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.

(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.

In opinia dv cine va dus in eroare ?
In opinia dv ,cel care instalat apometrul de bransament,in baza caruia achitati consumul de apa in sistem pausal,a avut scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust ?

Art. 323

Uzul de fals

Folosirea unui înscris oficial ori sub semnătură privată, cunoscând că este fals, în vederea producerii unei consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă, când înscrisul este oficial, şi cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, când înscrisul este sub semnătură privată.

In opinia dv cine se face vinovat de folosirea unui inscris oficial cunoscand ca este fals,in vederea producerii unei consecinte juridice ?

Este regretabil,ca dupa ce se incearca clarificarea aspectelor ,tot dv certati pe aceia care va raspund si folositi un ton evident deranjant si care nu va face cinste
Succes sa gasiti "legea sa demarati mai departe "!
Revin pentru indreptarea erorii referitoare la clasa de precizie apometre ,respectiv cele indiciduale sunt cele de precizie scazuta tip A sau B ,iar cele de bransament cu clasa de precizie crescuta tip C sau D

Cornel Vasile, Consilier juridic
eu am citit mesajul tau dar eu revin la o intrebare.
aveti contract cu raja constanta? de ce va intreb pt ca acolo in contract descrie cum se calculeaza apa dvs.
referitor la contoarul de bransament care sa montat fara acordul dvs,
toti nproprietari trebuie sa va constituiti intrun proces contra rfaja constanta si explicati instantei ca apomentru sa montat fara acordul vostru.
va invit sa cititi legea
www.avocatnet.ro/content/art...
puteti face o cerere la A.N.R.S.C si cereti si dvs contractul cadru pt furnizarea apei reci si canalizare.
mai puteti face si plangere la aceiasi autoritate si le explicati ca contuarul nu a fost montat cu acordul dvs.

eu cel putin ma pricep in forumul acesta,la probleme care tin de asociatile de proprietari si inca mai invat despre executarea silita, de aceea poate nu va furnizes raspunsurile care le asteptati.
eu vam sfatuit si cred ca vam dat o solutie cu infintarea asociatie de proprietari dar daca dvs nu doriti e problema dvs.
aveti contract cu raja constanta? de ce va intreb pt ca acolo in contract descrie cum se calculeaza apa dvs

Exista contract de furnizare utilitati atat timp cat initiatorul topicului precizeaza instalare apometru de bransament si calculare in sistem pausal,respectiv neluare in evidente a indexului consum individual

LCristian a scris:

Dupa ce am facut cererea catre sediul S.C. RAJA S.A. Constanta sucursala Murfatlar ( Basarabi ) , ne-am trezit cu o echipa din partea societatii in care au inlocuit apometrul vechi cu unul nou .

Dupa ce a venit factura SERIA SU nr.: 103034996 din 27.10.2015 , m-am trezit cu 3 mc

.
Referitor la temeinicia si legalitatea instalarii apometrului de bransament...suspiciunea nu este intemeiata,deoarece daca studiati Regulamentul serviciului de alimentare cu apă şi de canalizare RAJA Constanta ,va informati ca la
art. 136: (1) Orice utilizator are dreptul la un aparat de măsurare a consumului pe branşamentul său.

(2) Montarea apometrelor se va face la toţi utilizatorii branşaţi şi necontorizaţi, ca o obligaţie a operatorului, pe baza unui program de contorizare stabilit de Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară de apă şi canalizare “Apă-Canal Constanţa”. Execuţia căminului se va face pe cheltuiala utilizatorului.

(3) Asigurarea sumelor necesare pentru finanţarea contorizării la branşamentul utilizatorului, prevăzută la alin. (2), va avea prioritate la adoptarea bugetelor locale, ale Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară de apă şi canalizare “Apă-Canal Constanţa”, respectiv ale operatorilor, în aplicarea contractului de delegare a gestiunii.

(4) Contravaloarea contoarelor de apă montate de utilizatori cu acordul operatorilor, inclusiv contravaloarea montajului acestora, se decontează de operatori pe baza documentelor justificative prezentate de utilizatori. Decontarea se face în limita fondurilor cu această destinaţie, prevăzute în bugetele locale sau ale Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară de apă şi canalizare “Apă-Canal Constanţa”, aprobate potrivit legii, şi transferate operatorilor, respectiv în bugetele operatorului, potrivit programelor de investiţii stabilite pe baza contractului de delegare a gestiunii. Până la montarea contoarelor, consumul facturat nu va depăşi consumul stabilit în regim pauşal.

Rezulta ca instalarea apometrului de bransament reprezinta obligatia operatoruluipe baza programului de contorizare stabilit de Asociatia de Dezvoltare Intercomunitara de apa si canalizare Apa-Canal Constanta si bineinteles,nu este conditionata de acordul locatarilor imobilului....