Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apartament liber de sarcini
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apartament liber de sarcini

Buna seara. Vreau sa imi raspundeti va rog la o intrebare. Locuiesc intr-un bloc cu 20 apartamente. Unul dintre ele a fost executat silit de catre o banca, iar datoriile acumulate de-a lungul anilor la asociatie au ramas neplatite. Aproximativ 12000 lei. Noul proprietar nu le plateste. Asadar, presedintele asociatiei si administratorul au luat decizia sa adauge inca un apartament pe listele de plata, apartamentul 21, care fizic nu exista, unde se regasesc acele datorii ale fostului proprietar. Apartamentul respectiv(21), poarta denumirea de Apartament liber de sarcini, si nicidecum nu apare numele fostului proprietar. Intrebarea mea e: Putem noi, proprietarii din bloc sa ii actionam in judecata pe presedinte si administrator, deoarece nu au notificat executorul despre datoriile existente? Ar putea ei fi raspunzatori pentru acea suma restanta, deoarece nu si-au exercitat in mod corect sarcinile si atributiile conform cu functiile detinute de acestia? Va multumesc.
Blueberry33, utilizator
In cazul debitelor acumulate la asociatia de proprietari,responsabil pentru recuperarea acestora este numai presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa reprezinte si sa apere interesele membrilor proprietari si a asociatiei de proprietari in relatiile si fata de terti-inclusiv in instanta
Debitul mentionat este substantial si a fost acumulat intr-o perioada mai mare decat cea prevazuta de legiutor in care asociatia de proprietari are dreptul sa demareze procedura de recuperare dsume cu titlu de restanta in instanta si sa instituie provilegiul imobiliar la ocpi
Instituirea privilegiului imobiliar in timp util la ocpi ar fi obligat executorul judecatoresc sa consemneze in caietul de sarcini sa bunul dedus executarii detine sarcina si din partea asociatiei de proprietari in suma de X lei
Nu se justifica sa ridicati pretentii impotriva administratorului de imobil deoarece acesta in calitatea de angajat al asociatiei de proprietari are limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale,decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
Administratorul de imobil nu are competenta sa dispuna de la sine putere demararea de acte si actiuni pentru recuperare debite in instanta
ynocentta, utilizator
Multumesc pentru raspuns. Deci doar presedintele asociatiei este responsabil. Ar putea fi sanctionat in vreun fel?Cum am putea recupera totusi suma restanta?
Trebuie sa constientizati ca debitele sunt acumulate de catre rau platnic fata si in raport de persoana juridica asociatia de proprietari care este beneficiara contractelor de furnizare utilitati
Proprietarii in astfel de situatii pot numai sa solicite sa determine presedintele de asociatie sa respecte si sa aplice dispozitiile in vigoare
Daca presedintele de asociatie nu exercita cu respect si cu buna credinta atributiile functiei,nu demareaza in timp util procedurile pentru recuperare sume cu titlu de restanta,atunci proprietarii pot solicita ca cele responsabil pentru nedemararea procedurilor de recuperare debite sa achite personal debitul
Este procedura simpla dar cati proprietari isi asuma responsabilitatea sa s e implice in actiune in instanta care poate dura ani de zile ?