avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot sa solicit instantei sa oblige parata sa execute ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot sa solicit instantei sa oblige parata sa execute contractul?

Partea cu care sunt in contract este in neexecutare.
Pot sa solicit instantei sa o oblige sa presteze obligatia contractata de a face?? Si in ce temei?
Cel mai recent răspuns: aidu , utilizator 09:28, 6 Decembrie 2015
e posibil sa invoce exceptia de neexecutare
Adica ea nu si-a executat obligatia contractuala!! Eu mi-am executat obligatiile mele... si vreau sa solicit instantei sa o oblige sa isi execute prestatia ei. cum si in ce temei??

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O speta de la facultate vwx vwx Buna ziua. Sunt student in anul II la Drept in cadrul UB si am intalnit o speta care mi-a pus ceva probleme. Cum nicio explicatie primita pana acum nu a reusit ... (vezi toată discuția)
Pact comisoriu vs exceptia de neexecutare Woland Woland Am un contract sinalagmatic intre A si B in care este inserat un pact comisoriu de gradul 4 in favoarea lui A (daca B nu isi indeplineste obligatiile in termen ... (vezi toată discuția)
Reziliere aartist aartist Buna-ziua, Contractul incheiat prevede \"Prezentul contract încetează la cererea uneia dintre părţi pentru neexecutarea obligaţiilor de către cealaltă ... (vezi toată discuția)