avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării incadrare in programul prima casa
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

incadrare in programul prima casa

Buna ziua,
Suntem o familie de tineri casatoriti interesati de programul prima casa.
In 2006 sotia a cumparat o locuinta prin credit potecar, noi nefiind casatoriti, aplicantul creditului fiind doar sotia.
In 2009 februarie ne-am casatorit, iar eu nu detineam pana la momentul casatoriei nicio proprietate (teren sau locuinta).
Pot plica doar eu pentru programul prima casa, respectand astfel conditia ca cei care aplica pentru acest program nu trebuie sa fi avut sau sa aiba in proprietate o lucuinta ?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 11:31, 29 Iulie 2009
Sunt variante mult mai bune decat acest programPrima Casa.

O seara excelenta,

Rozalia Ghiuleanu
Ultima modificare: Marți, 28 Iulie 2009
Elena Rozalia Ghiuleanu, Consultant credite si finantari
roza_roza414 a scris:

Sunt variante mult mai bune decat acest programPrima Casa.

O seara excelenta,

Rozalia Ghiuleanu

asteptam o recomandare pentru un credit mai bun atunci!
am incercat sa aflam cam cat dureaza obtinerea unui astfel de credit si se pare ca poate dura chiar si 2 luni.
Nu ar trebui sa va mire deoarece acum bancile se uita la acte de o mie de ori inainte sa dea un credit!:D
In acest moment cele mai sigure credite sunt cele cu economisire-creditare deoarece dobanzile sunt foarte mici in comparatie cu restul produselor directe,credite ipotecare imobiliare,se acorda si credit imediat nu trebuie sa stati sa economisiti si apoi sa primiti credit ,sunt sustinute tot de statul roman ce acorda prime de 25% la valoarea soldului economisit si banca 3%,beneficii care nu sunt impozitate intra net in contul clientului ,sold ce va fi folosit la diminuarea creditului locativ acordat.

[reclama]
O zi excelenta,

Rozalia Ghiuleanu
Ultima modificare: Vineri, 14 August 2009
ContSters20980, utilizator
=D>=D>
Dar cand omul are nevoie de casa nu are de ales!
Mai bine sa plateasca rate la banca decat sa stea cu chirie!
Ultima modificare: Miercuri, 29 Iulie 2009
MIHAI GRIGORE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii acordare credit prin programul prima casa MMV MMV Salutare, un prieten ar dori sa acceseze un credit ipotecar prin programul Prima casa insa in anul 1995 dupa moartea unuia dintre parinti a fost facut un act ... (vezi toată discuția)
Prima casa - sunt eligibil daca am o casa in proprietate? mick_the_builder mick_the_builder ce sanse am sa beneficiez de program daca am o casa pe numele meu?este valabil un contract de mana de acum 3 luni prin care renunt la dreptul de proprietate in ... (vezi toată discuția)
Prima casa ili47 ili47 Citesc ca se acorda si in cazul unei mosteniri. Eu nu am casa pe ,sotia are (prin mostenire) Eu si fratele meu mostenim o garsoniera. Sunt pensionar (63 ... (vezi toată discuția)