Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cat costa o expertiza a unui act falsificat - Prin ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cat costa o expertiza a unui act falsificat - Prin suprapunere de nume-Plastografie ?

Buna ziua am o intrebare, Cunoasteti preturile de expertizare a unor documente ?
Ma refer la un act care a fost falsificat prin suprapunere de nume in sensul ca peste Gheorghe scris cu tus negru a fost scris cu culoare rosu Elena . Pot estima expertii cu aproximatie cand a fost facuta modificarea ? Care ar putea fii pretul unei astfel de expertize ? Documentul dateaza din anii 1948-1951
Este necesara efectuarea de expertiza grafuloscopica-daca exista document de comparatie
Avand in vedere vechimea documentului este dificil de concluzionat cu certitudine data modificarii
Pretul expertizei este conditionat de expertul tehnic,care isi asuma responsabilitatea expertizarii unui document cu asemenea vechime,unde multe caracteristici tehnici s-au decelat/disipat datorita vechimii
Multumesc pentru raspuns. Documentul original (Pegistul Agricol anii 1948-1951) se afla in custodia Arhivelor Nationale Ialomita. Pe noi ne interesa sa aflam daca falsul a fost facut dupa anii i1990. Dupa cum am scris : in actul original scrierea este facuta cu tus ,cerneala ,negru- peste acest scris partial apare scris cu culoare rosu ,un alt prenume. Si nu stiu daca cei de la Arhivele Nationale Ialomita ne vor da documentul pentru al trimite la expertiza.
Cu stima,
Procedura de expertiza a unui document este complexa si se desfasoara numai de catre expertul tehnic
Daca partea interesata denunta suspiciunea unui fals,autoritatea in drept=parchet,dispune efectuare de expertiza grafuloscopica
Din precizarea dv rezulta ca peste scrisul initial cu anumita culoare a fost acoperit prenumele initial si rescris un alt prenume cu alta culoare de cerneala
Este procedura complexa care implica inclusiv verificarea caracteristicilor tehnice ale scrierii noului prenume,cine avea competenta sa opereze modificari/completari in evidente
Prin analize specifice se poate aproxima vechimea cernelii
Referitor la autor,este hazardat de emis raspuns
Exista posibilitatea ca modificarea sa fi fost realizata de reprezentantul autoritatii cu drept de completare evidente si atunci se poate proba cu alte probe din registrul autoritatii
Exista posibilitatea ca modificarea sa fi fost realizata de persoana necunoscuta si datorita vechimii documentului ,autorul nu poate fi identificat
Multumim mult pentru raspunsul dat. Cu mentiunea ca in dreptul modificarii nu exista nici o semnatura ori stampila a vreunui reprezentant legal al autoritatilor,primarie,prefectura,arhivele nationale. Din cate ne-am documentat si in anii 1948-1989 cand cineva o persoana cu drept,functionar, modifica un document ,persoana respectiva isi punea semnatura mentiona data si stampila modificarea..
Va multumim inca odata pentru atentia si raspunsurile d.voastra