Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... carte TEHNICA imobil
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

carte TEHNICA imobil

Se da bloc construit in 2007.
Asociatie proprietari infiintata 2008.
Constructorul nu preda cartea tehnica presedintelui asociatiei.
Reclamatii ISC fara niciun rezultat.
Legea 10/1995 prevede undeva obligativitatea predarii cartii tehnice de catre constructor catre noul proprietar dar nu stipuleaza nici termenul si nici sanctiunile.
Este instanta ultima solutie?
Se poate da in folosinta un imobil fara existenta cartii tehnice?
In mod normal cartea tehnica se preda dupa efectuarea receptiei finale a obiectivului. In acel moment lucrarea este terminata, incepe sa se plateasca impozit si constructorul nu mai are ce sa faca acolo. Care sunt motivele refuzului?
Daca nici prin reclamatii la ISC nu s-a ajuns la un rezultat ma tem ca solutia va fi in instanta.
Executia unor parti din imobil nu corespunde cu prevederile din cartea tehnica. Dorim ca pe baza cartii tehnice sa facem o expertiza pe baza careia sa actionam in instanta constructorul.

Prima receptie a constructiei a fost facuta de reprezentantii primariei "de la birou". Ei au avizat finalizarea constructiei conform cartii tehnice la o data la care cladirea era "la rosu" si fara acoperis.

Din raspunsurile de la ISC si primarie devine evidenta complicitatea lor la manariile constructorului.

Deci, pentru a imputa in instanta constructorului problemele de executie va trebui:
1. obtinerea in instanta ca cartii tehnice
2. efectuarea unei expertize tehnice sa vedem ce scria in proiec si ce s-a construit de fapt
3.proces pentru deficiente in executia cladirii

Cartea tehnica exista pentru ca in urma unei sesizari la ISC despre panta mica a acoperisului acestia mi-au raspuns ca in proiect panta este de 15 grade si este executata corect. Mentionez ca panta reala nu depaseste 5 grade. ISC a impus o amenda de 300 de RON pentru ne-predarea cartii tehnice. :) Tot ISC imi spune ca nu este obligat sa imi raspunda la o noua sesizare pe aceiasi problema... chiar daca aceasta problema nu s-a rezolvat nici dupa un an. :)
popescu2, utilizator
Da ma tem ca vor tot fi astfel de probleme.
ISC-ul trebuie sa dea un raspuns scris la orice solicitare a dumneavoastra. Daca mai faceti o sesizare ei vor trebui sa raspunda chiar daca in raspuns vor scrie ca au verificat si au dispus acea amenda acum 1 an.
Mai departe dupa cum spuneam cred ca veti ajunge in instanta.
Oricum incercati si varianta de a cere o copie a documentatiei de autorizare din arhiva primariei - nu este ea chiar completa dar tot veti avea ceva.
edx a scris:

In mod normal cartea tehnica se preda dupa efectuarea receptiei finale a obiectivului. In acel moment lucrarea este terminata, incepe sa se plateasca impozit si constructorul nu mai are ce sa faca acolo. Care sunt motivele refuzului?
Daca nici prin reclamatii la ISC nu s-a ajuns la un rezultat ma tem ca solutia va fi in instanta.

Solicitati de la primarie documentatia care a stat la baza obtinerii autorizatiei de construire. Practic toate documentele sunt prinse si in cartea tehnica si astfel nu veti mai avea nevoie de ea!
In vederea obtinerii autorizatiei de construire, solicitantul trebuie sa depuna doua dosare (unul cu acte in original si unul cu acte in copie) care trebuie sa cuprinda urmatoarele documente:
a) cerere pentru emiterea autorizatiei de construire, inclusiv anexa (se utlizeaza formularul model F9, obtinut contra cost, de la emitent), completata cu elementele de identificare si datele tehnice conform P.A.C;
b) actul doveditor al titlului asupra imobilului, care sa-i confere solicitantului dreptul de executie a lucrarilor de constructii (in copie legalizata);
c) certificatul de urbanism;
d) proiectul pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire- P.A.C., intocmit conform Legii nr.50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, inclusiv referatele de verificare si, dupa caz referatul de expertiza tehnica-semnate si stampilate in original;
e) fisele tehnice pentru obtinerea avizelor cerute prin certificatul de urbanism, necesare emiterii acordului unic precum si, dupa caz, documentatiile tehnice necesare emiterii avizelor si acordurilor care sunt in competenta de obtinere a emitentului ;
f) avizele si acordurile obtinute de solicitant, altele decat cele din competenta de obtinere a emitentului, stabilite prin certificatul de urbanism;
g) declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca imobilul nu face obiectul unui litigiu aflat pe rolul unei instante judecatoresti; h) documentul de plata a taxei de emitere a autorizatiei de construire;
i) documentele de plata a taxelor legale pentru avizele si acordurile necesare emiterii, comunicate odata cu certificatul de urbanism (in copie);
:D
MIHAI GRIGORE a scris:

Solicitati de la primarie documentatia care a stat la baza obtinerii autorizatiei de construire. Practic toate documentele sunt prinse si in cartea tehnica si astfel nu veti mai avea nevoie de ea!

Nu toate documentele din cartea tehnica se regasesc in dosarul de autorizare - acesta este doar un extras din proiectul tehnic. Mai exact exista plansele de arhitectura (planuri, sectiuni, fatade), planurile de fundatii si detalii fundatii (nu este necesara depunerea spre autorizare a intregului proiect de structura decat in cazul cladirilor inalte si foarte inalte), schemele de instalatii (la fel nu planuri, utlaje etc.). In plus in cartea tehnica sunt, pe langa proiectul in faza detalii de executie, si eventualele modificari asupra proiectului operate in timpul executiei prin dispozitii de santier si toate procesele verbale de lucrari intocmite pe parcursul executiei.

In vederea obtinerii autorizatiei de construire, solicitantul trebuie sa depuna doua dosare (unul cu acte in original si unul cu acte in copie) care trebuie sa cuprinda urmatoarele documente:
a) cerere pentru emiterea autorizatiei de construire, inclusiv anexa (se utlizeaza formularul model F9, obtinut contra cost, de la emitent), completata cu elementele de identificare si datele tehnice conform P.A.C;

ambele dosare sunt cu proiecte in original - in copii se depun doar act proprietate (copie legalizata), certificat urbanism, avize etc. anexa la certificat o gasiti gratis pe net nu costa nimic. o completeaza de obicei arhitectul si o da odata cu dosarele.

b) actul doveditor al titlului asupra imobilului, care sa-i confere solicitantului dreptul de executie a lucrarilor de constructii (in copie legalizata);
c) certificatul de urbanism;
d) proiectul pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire- P.A.C., intocmit conform Legii nr.50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, inclusiv referatele de verificare si, dupa caz referatul de expertiza tehnica-semnate si stampilate in original;

termenul nou modificat este DTAC (documentatie tehnica autorizati de construire)

e) fisele tehnice pentru obtinerea avizelor cerute prin certificatul de urbanism, necesare emiterii acordului unic precum si, dupa caz, documentatiile tehnice necesare emiterii avizelor si acordurilor care sunt in competenta de obtinere a emitentului ;

asta doar daca nu s-au obtinut in prealabil de solicitant - procedura utilizata in mod uzual.

f) avizele si acordurile obtinute de solicitant, altele decat cele din competenta de obtinere a emitentului, stabilite prin certificatul de urbanism;
g) declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca imobilul nu face obiectul unui litigiu aflat pe rolul unei instante judecatoresti; h) documentul de plata a taxei de emitere a autorizatiei de construire;
i) documentele de plata a taxelor legale pentru avizele si acordurile necesare emiterii, comunicate odata cu certificatul de urbanism (in copie);
:D

mai trebuie sa fie in dosar si dovada de luare in evidenta a proiectului la ordinul arhitectilor.