avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Persoane cu handicap accentuat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Persoane cu handicap accentuat

Buna ziua ,
Conform Legii 193/2015 pentru modificarea Legii nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap s-a modificat art. 26 si 28 din legea 448/2006 . Dupa cate am inteles , persoanele cu handicap grav si accentuat sunt scutite de la plata impozitului pe autoturism , pana acum erai scutit numai daca autoturismul era adaptat handicapului . Art. 28 se refera la scutire de la plata tarifului de utilizare a retelelor de drumuri nationale, prevazut in Ordonanta Guvernului nr. 15/2002 . Intrebarea mea este , ce acte trebuie sa depun si unde , ca sa nu mai platesc aceste taxe ? Deocamdata am fost scutita doar de plata impozitului pe locuinta si teren .
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:15, 11 Decembrie 2015
Pentru a beneficia de facilitatile prevazute de disp art 26 din L nr 448/2006 scutire impozit vehicul,este necesar sa depuneti la administratia fiscala responsabila domiciliului dv,
decizia/certificatul de incadrare in grad accentuat/grav de handicap,si documentele care atesta calitatea dv de proprietar asupra vehiculului
Pentru a beneficia de rovinieta ,este necesar sa va adresati serviciului specializat din cadrul primariei locale,unde urmeaza sa depuneti dosar care sa contina decizia/certificatul de incadrare in grad de handicap,CIV,talon,CI
Procesul verbal de predare primire si copie dupa chitanta de plata a rovinietei cu valabilitate anuala se elibereaza de catre serviciul specializat din cadrul ministerului transportului
Referitor la disp L nr 193/2015 aceasta prevede abrogarea obligatiei si a sintagmei "vehicule adaptate tehnic"
Este o problema delicata deoarece modificarea dispusa de legiutor prin L nr 193/2015 la L nr 448/2006 nu opereaza in realitate,deoarece din eroare de redactare,legiutorul nu a dispus ca respectiva modificare sa fie adusa si la codul fiscal
Autoritatea responsabila pentru impunerea si calcularea taxei de mediu este ANAF care aplica numai disp Cod Fiscal -unde nu a fost operata modificarea dispusa de legiutor prin L nr 193/2015,astfel ca L nr 193/2015 nu opereaza si nu aduce nici o facilitate persoanelor cu dizabilitati care doresc inmatriculare vehicul si care in continuare detin obligatia sa execute adaptare tehnica la vehicul prin una dintre cele 2 unitati nationale acreditate
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 26 a fost abrogat de pct. 5 al alin. (1) al art. 502 din Legea nr. 227 din 8 septembrie 2015, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 688 din 10 septembrie 2015.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ce se refera: ''scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor”' mihaykys mihaykys Buna ziua, Puteti sa imi spuneti si mie la ce se refera aceasta fraza: \'\'scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit cernatlarisa cernatlarisa Doresc sa știu dacă: 1. Conform Legii 193/2015 pt.modificarea Legii nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap - ... (vezi toată discuția)
Drepturi persoane handicap accentuat - completari csako76 csako76 Am inteles ca s-a modificat un pic legislatia in ultima vreme, si am cateva nelamuriri: - dreptul la obtinerea rovinetei gratuite o au persoanele cu handicap ... (vezi toată discuția)