avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Interzicere drepturi
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Interzicere drepturi

In urma unui proces am primit o pedeapsa cu suspendare de doi ani de zile, si de asemenea "in baza art. 67 alin. 2 Cod Penal ... pedeapsa complementara a interzicerii exercitarii drepturilor prevazute la art. 66 alineatul 1 literele a,b,g (dreptul de a exercita profesia de cadru didactic in sistemul de invatamant public sau privat).

Intrebarea mea punctuala este: am voie sa sa imi fac un PFA pentru activitatea de meditatii, sau mai pe romaneste am voie sa fac meditatii ?

Cam asta ar fi inregistrarea din codul CAEN:
cod CAEN - 856
CLASA CAEN 8560 Activitati de servicii suport pt invatamant
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:37, 14 Decembrie 2015
Daca e vorba de dreptul de a preda la catedra si atat ar trebui sa aveti dreptul sa dati meditatii apreciez eu la o prima vedere.
Mergeti si vedeti ce vor spune autoritatile cand veti vrea sa va inregistrati.

Aveti dreptul de a contesta in instanta daca nu va permit.

Cred ca problema se pune ca sin in cazul in care cineva ar fi condamnat pentru alta infractiune in cazul dvs.
Adica ar putea da meditatii o persoana condamnata penal sau nu in conditiile in care nu ar preda la catedra?

Verificati si daca exista o norma de drept care permite acordarea de meditatii numai persoanelor calificate ca fiind profesori.

De curand am auzit un caz in care un elev da meditatii la alti elevi.
Doar ca nu are PFA...
Ultima modificare: Luni, 14 Decembrie 2015
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen pentru meditatii bogdanboroghina bogdanboroghina care este codul CAEN pentru meditatii? Este nevoie de alte avize speciale (de ex. din partea MEC)? Multumesc (vezi toată discuția)
Cod caen meditatii bogdanboroghina bogdanboroghina ce cod caen imi trebuie pentru meditatii? ce alte avize am nevoie? multumesc (vezi toată discuția)
Redobandire permis FLOREA Remus FLOREA Remus În baza art. 337 cod penal; Condamnă la 2 ani închisoare pe inculpatul GEORGE REMUS, fără antecedente penale; În baza art.67 alin.1 Cod penal; Aplică ... (vezi toată discuția)