Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nerespectarea masurilor de Audit intern - sanctiuni ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nerespectarea masurilor de Audit intern - sanctiuni disciplinare, pecuniare, ... ?

Buna ziua !

In urma unui control efectuat de catre o Comisie de audit
al institutiei ierarhic superioare
a dispus niste masuri de indeplinit.

Va rog sa imi spuneti,
nerespectarea masurilor de Audit intern
va duce la sanctiuni impotriva director
sau director si salariati ?
Acele masuri daca nu sunt indeplinite pot atrage raspunderea disciplinara a celor care trebuiau sa le duca la indeplinire.
Auditul se finalizeaza printr-un Raport de audit. Acest raport poate fi sau nu acceptat de catre auditati. Daca nu este acceptat in forma prezentata, se realizeaza concilierea. Daca insa a fost semnat de conducere fara comentarii, inseamna ca recomandarile dispuse in el au fost insusite de conducere, prin urmare trebuie implementate.
Va rog mult sa imi spuneti:
1. - daca directorul trebuie sa nominalizeze printr-o Decizie interna
salariatii care sa duca la indeplinire masurile dispuse de Comisia de audit ?
In caz contrar, directorul va singurul raspunzator ?
2. - fiind vorba de o institutie subordonata
altei institutii care a trimis Comisia de audit,
institutia controlata este sau nu obligata sa respecte
masurile dispuse de organele de control ale institutiei ierarhic superioare ?
Fiind vorba de 2 institutii publice de stat nu cred ca
poate fi vorba in acest caz de vreo conciliere....
Daca institutia controlata nu vrea /refuza sa indeplineasca masurile de audit,
inseamna ca isi asuma raspunderea ?
sau
- Daca auditorul este ordonatorul de credit,
iar institutia subordonata controlata
daca nu ia acele masuri,
se pot lua masuri disciplinare, in prima instanta, impotriva directorului,
iar acesta poate sa le aplice salariatilor ?
Va rog mult de tot sa imi spuneti in ce articol de lege
se spune acest lucru ?
oanaportar, utilizator
1. Nu este nevoie neaparat de o decizie in acest sens, Normele de audit intern (HG 1086/ 2013) prevad elaborarea "Planului de acţiune si calendarul implementării recomandărilor", care sa cuprinda:
- Recomandarea
- Planul de actiune (masurile concrete avute in vedere pentru implementarea recomandarilor)
- Calendarul implementarii recomandarilor (termen)
- Responsabilul/ responsabilii cu implementarea.
In ORICE caz directorul poarta intreaga raspundere pentru neimplementarea recomandarilor, dar are angajati/ subordonati, un director deleaga responsabilitati acestora dar raspunderea finala este a conducerii.

2. Poate fi vorba de conciliere in masura in care cele prezentate in Raportul de audit nu corespund realitatii, poate aveti comentarii de facut, sau poate mai aveti dovezi/ probe pe care doriti sa le aduceti la cunostinta auditorilor. Si auditorii gresesc, ei trebui ajutati sa inteleaga contexttul pentru a formula constatari si recomandari pertinente.
Daca institutia controlata nu vrea /refuza sa indeplineasca masurile dispuse, in fapt recomandrille formulate, intr-adevar, aceasta inseamna ca isi asuma raspunderea si riscurile ce decurg din neimplementarea recomandarilor.

- Constituie contraventie (aplicabila structurii auditate) refuzul personalului de executie sau de conducere, implicat in activitatea auditata, de a prezenta documentele solicitate cu ocazia efectuarii misiunilor de audit public intern, in cf cu pre3v. a Art. 23/ Legea 672/ 2002.

legislatia in vigoare nu prevede sanctiuni/ masuri disciplinare pentru neimplementarea recomandarilor, INSA auditorii au obligatia urmaririi implementarii recomandarilor. In acest sens ei elaboreaza documentul "Fisa de urmarire a implementarii recomandarilor" (Anexa nr. 22 la "HOT nr. 1.086 din 11 decembrie 2013 pentru aprobarea Normelor generale privind exercitarea activitatii de audit public intern".

Situatiile in care:
- conducerea refuza aprobarea raportului,
- conducerea nu accepra recomandarile formulate
- nu sunt implementate recomandarile
trebuie taportate de catre auditori catre MFP-UCAAPI sau DGRFP.

Totodata, aceste situatii vor fi (si acest lucru chiar se practica) consemnate de catre auditori in Raportul lor anual de activitate si acesta se transmite catre DGRFP, apoi DGRFP-ul transmite catre Ministerul Finantelor Publice informatiile sintetizate din Rapoartele de activitate primite.
Miliarde de multumiri pentru raspunsuri !