avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Consum de utilitati (apa, gaz, curent) pausal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Consum de utilitati (apa, gaz, curent) pausal

Buna ziua,
Sunt un detinator pe persoana fizica a unui contract de consum de gaz. De la mine, si-au tras si vecinii gaz, ei avand toti contoare pasante si platind lunar, direct la mine, cat consuma fiecare (deci implicit reteaua de consum este privata).

Daca unul dintre vecini, se decide brusc sa nu mai plateasca gazul consumat, ce posibilitate legala am sa-i inchid (numai lui) gazul urgent, pana la solutionarea pe cale legala a problemei? Am eu - ca fiind posesorul de drept al contractului de gaz - vreun drept legal sa ma duc sa-i inchid robinetul direct?

observatii laterale: daca nu ii inchid gazul urgent, el o sa continue sa consume si noi ceilalti, pana la solutionarea procesului, vom fi obligati sa suportam si costurile lui pentru a nu ramane toti fara gaz in caz de neplata.

Va multumesc,
Adrian
Ultima modificare: Miercuri, 16 Decembrie 2015
ChiefRA, utilizator
Cel mai recent răspuns: ChiefRA , utilizator 18:26, 16 Decembrie 2015
ChiefRA a scris:


Am eu - ca fiind posesorul de drept al contractului de gaz - vreun drept legal sa ma duc sa-i inchid robinetul direct?




Avand in vedere ca dv nu detineti calitatea de furnizor de utilitati,nu aveti temei legal sa restrictionati furnizarea gazelor catre terti
La nivelul imobilului de locuit in comun,exista infiintata asociatie de proprietari ?
Legal ,se poate restrictiona furnizarea utilitatilor,numai in baza unei hotarari judecatoresti definitive
ynocentta a scris:

Avand in vedere ca dv nu detineti calitatea de furnizor de utilitati,nu aveti temei legal sa restrictionati furnizarea gazelor catre terti
La nivelul imobilului de locuit in comun,exista infiintata asociatie de proprietari ?
Legal ,se poate restrictiona furnizarea utilitatilor,numai in baza unei hotarari judecatoresti definitive


Nu, nu am asociatie de locatari, pentru ca stau la casa. Eu sunt proprietarul conductei de gaz, si le-am dat voie caselor de dupa mine sa foloseasca si ei gaz, ei avand contoare pasante cu instalatii - desigur - facute autorizat de la cap la coada.

Problema se pune ca daca unul dintre ei, nu mai vrea sa plateasca, eu ca si proprietar atat de conducta cat si de contract principal, ce optiuni am sa ii tai gazul celui care nu mai vrea sa plateasca si CAT DE REPEDE pot face asta?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sistare furnizare gaze naturale Nicu I. Nicu I. Bună ziua, De 3 zile, după două notificări din partea furnizorului de gaze, s-a sistat furnizarea gazelor naturale din cauza unor locatari care, din luna ... (vezi toată discuția)
Vecinul de sub mine mi-a oprit apa. zaira_simona zaira_simona Locuiesc la bloc si vecinul care locuieste sub apartamentul meu , mi a oprit furnizarea apei potabile prin obturarea conductei.Nu stiu cui sa ma adresez pentru ... (vezi toată discuția)
Calcul consum de gaze florentinazara florentinazara Buna ziua, Sunt presedintele unei asociatii de proprietari și doresc să știu dacă este legal ca proprietarii de apartamente care nu au contoar de ... (vezi toată discuția)