Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... gandaci negri mari asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

gandaci negri mari asociatie

Buna ziua,

Sunt proprietara unui apartament intr-o asociatie de proprietari si avem probleme cu gandacii. Am sesizat asociatia de proprietari si s-a facut dezinsectie. Dupa nici macar 2 luni exista o noua invazie de gandaci pe casa scarii si inclusiv in apartament. Mentionez ca in podul casei exista un adapost pentru porumbei al unui vecin si administratorul si presedintele tolereaza.
Am sesizat di nou ca exista gandaci pe pereti in casa si atat pe casa scarii, eu locuind la ultimul etaj. Presedinta zice ca nu o mai intereseaza, ca ea locuind la primul etaj nu ii vede si sa imi fac eu dezinsectie. Precizez ca acesti gandaci vin de la ultimul etaj in jos, adica din podul casei iar eu avand apartamentul la ultimul etaj imi intra si in casa.

Exista posibilitatea, si la ce organ, sa fac sesizarea ca exista gandaci si sa se mai faca o data dezinsectie ? sau sa verifrice daca focarul de infectie vin de la cuibarul de proumbei pe care asociatia il tolereaza.

Acum 4 ani am avut aceleasi probleme si am chemat eu o firma si s-a facut dezinsectie, si nu au mai existat gandaci negri pana anul acesta. Asociatia a chemat o alta firma decat pe care am folosit-o eu si se pare ca dupa 2 luni.....acum nu vreau sa fac acuzatii la profesionalitatea fimei de dezinsectie dar totusi ce sa fac????????

Va multumesc,

Rixos
V-ati dat singura raspunsul. Chemati firma care v-a facut dezinsectia sau cumparati de la farmaciile veterinare "superkiller". Este super!
scuzati dar asociatia nu are obligatiii!!!!!!!!!!!!!sunt 18 apartamente si trebuie sa fac eu pentru toti? si e normal sa existe cuibar de porumbei???? e simplu ca de fiecare data eu sa rezolv problemele asociatiei....tocmai de asta si procedeaza ca sa nu scoata nimeni un ban. Va rog dati-mi un raspuns obiectiv juridic.

Multumesc
Problemele invocate sunt de competenta Adunarii Generale a Proprietarilor.
rixos a scris:

scuzati dar asociatia nu are obligatiii!!!!!!!!!!!!!sunt 18 apartamente si trebuie sa fac eu pentru toti? si e normal sa existe cuibar de porumbei???? e simplu ca de fiecare data eu sa rezolv problemele asociatiei....tocmai de asta si procedeaza ca sa nu scoata nimeni un ban. Va rog dati-mi un raspuns obiectiv juridic.

Multumesc

Juridic vorbind aveti calea legala de a da in judecata Asociatia de Proprietari a imobilului din care faceti parte!
Nejuridic vorbind aveti la indemana calea personala de a va duce pe terasa (fiind parte comuna si avand acest drept) si de a face "curatenie" ! Cunosc persoane care cresc porumbei tocmai pentru carnea lor buna!:D Glumeam! Le dati pur si simplu drumul sa zboare !
rixos a scris:

Exista posibilitatea, si la ce organ, sa fac sesizarea ca exista gandaci si sa se mai faca o data dezinsectie ? sau sa verifrice daca focarul de infectie vin de la cuibarul de proumbei pe care asociatia il tolereaza.

Va sugerez sa faceti sesizare chiar pe internet la Autoritatea de sanatate publica sau Directia de sanatate publica.
Descrieti situatia si solicitati-le ajutorul. In maxim 30 de zile vor ajunge inspectorii de igiena la asociatia dv.