Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Curatenie pod bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Curatenie pod bloc

Buna. De cateva luni, locuim la ultimul etaj al unui bloc, in podul caruia vietuiesc linistiti sute de porumbei. Podul este un adevarat focar de infectie, nu cred sa fi fost vreodata curatat, iar mirosul raspandit de tot ce lasa porumbeii in urma lor ajunge nu doar la ultimul etaj, ci pe toata scara. Totusi, asta pare sa nu deranjeze pe nimeni. Am facut apeluri nenumarate catre administratorul de bloc, am gasit chiar si o firma care se ocupa cu igienizarea si curatirea podului,acestia facandu-ne o oferta de pret, dar ne lovim mereu de diverse motive de amanare a solutionarii problemei, dezinteres sau lipsa acordului tuturor proprietarilor inspre a contribui financiar. Stiu ca podul este spatiu comun, dar in situatia aceasta cui ii revine sarcina si resonsabilitatea de a rezolva problema? Unde ar trebui sa fac o sesizare scrisa si in baza carui temei legal as putea inainta eventuale demersuri pt a putea rezolva aceasta problema? Va multumesc!
CezaraIoana, utilizator
Podul este parte comuna
reprezentantul legal al asociatieid e proprietari este presedintele de asociatie care este factor decizional
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei cu limita de competenta de executie
Initial adresati solicitare oficiala presedintelui de asociatie sa dispuna dezinsectie ,curatenie parte comuna
Daca va confrunati cu reticenta din partea presedintelui de asociatie,sesizati oficial serviciul specializat din primarie,si autoritatea de sanatate publica
Cum ați rezolvat?Acceasi problema o am și eu,dar nu i găsesc rezolvare!La cine ați apelat?

CezaraIoana a scris:

Buna. De cateva luni, locuim la ultimul etaj al unui bloc, in podul caruia vietuiesc linistiti sute de porumbei. Podul este un adevarat focar de infectie, nu cred sa fi fost vreodata curatat, iar mirosul raspandit de tot ce lasa porumbeii in urma lor ajunge nu doar la ultimul etaj, ci pe toata scara. Totusi, asta pare sa nu deranjeze pe nimeni. Am facut apeluri nenumarate catre administratorul de bloc, am gasit chiar si o firma care se ocupa cu igienizarea si curatirea podului,acestia facandu-ne o oferta de pret, dar ne lovim mereu de diverse motive de amanare a solutionarii problemei, dezinteres sau lipsa acordului tuturor proprietarilor inspre a contribui financiar. Stiu ca podul este spatiu comun, dar in situatia aceasta cui ii revine sarcina si resonsabilitatea de a rezolva problema? Unde ar trebui sa fac o sesizare scrisa si in baza carui temei legal as putea inainta eventuale demersuri pt a putea rezolva aceasta problema? Va multumesc!