avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 287 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Curatenie pod bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Curatenie pod bloc

Buna. De cateva luni, locuim la ultimul etaj al unui bloc, in podul caruia vietuiesc linistiti sute de porumbei. Podul este un adevarat focar de infectie, nu cred sa fi fost vreodata curatat, iar mirosul raspandit de tot ce lasa porumbeii in urma lor ajunge nu doar la ultimul etaj, ci pe toata scara. Totusi, asta pare sa nu deranjeze pe nimeni. Am facut apeluri nenumarate catre administratorul de bloc, am gasit chiar si o firma care se ocupa cu igienizarea si curatirea podului,acestia facandu-ne o oferta de pret, dar ne lovim mereu de diverse motive de amanare a solutionarii problemei, dezinteres sau lipsa acordului tuturor proprietarilor inspre a contribui financiar. Stiu ca podul este spatiu comun, dar in situatia aceasta cui ii revine sarcina si resonsabilitatea de a rezolva problema? Unde ar trebui sa fac o sesizare scrisa si in baza carui temei legal as putea inainta eventuale demersuri pt a putea rezolva aceasta problema? Va multumesc!
Ultima modificare: Marți, 21 August 2018
CezaraIoana, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adelina2017 , utilizator 16:09, 2 Aprilie 2019
Podul este parte comuna
reprezentantul legal al asociatieid e proprietari este presedintele de asociatie care este factor decizional
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei cu limita de competenta de executie
Initial adresati solicitare oficiala presedintelui de asociatie sa dispuna dezinsectie ,curatenie parte comuna
Daca va confrunati cu reticenta din partea presedintelui de asociatie,sesizati oficial serviciul specializat din primarie,si autoritatea de sanatate publica
Cum ați rezolvat?Acceasi problema o am și eu,dar nu i găsesc rezolvare!La cine ați apelat?

CezaraIoana a scris:

Buna. De cateva luni, locuim la ultimul etaj al unui bloc, in podul caruia vietuiesc linistiti sute de porumbei. Podul este un adevarat focar de infectie, nu cred sa fi fost vreodata curatat, iar mirosul raspandit de tot ce lasa porumbeii in urma lor ajunge nu doar la ultimul etaj, ci pe toata scara. Totusi, asta pare sa nu deranjeze pe nimeni. Am facut apeluri nenumarate catre administratorul de bloc, am gasit chiar si o firma care se ocupa cu igienizarea si curatirea podului,acestia facandu-ne o oferta de pret, dar ne lovim mereu de diverse motive de amanare a solutionarii problemei, dezinteres sau lipsa acordului tuturor proprietarilor inspre a contribui financiar. Stiu ca podul este spatiu comun, dar in situatia aceasta cui ii revine sarcina si resonsabilitatea de a rezolva problema? Unde ar trebui sa fac o sesizare scrisa si in baza carui temei legal as putea inainta eventuale demersuri pt a putea rezolva aceasta problema? Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Igienizare/curatenie/dezinfectare/deratizare pod m10d16 m10d16 Buna ziua! Am si eu o problema destul de ciudata. Locuiesc intr-un bloc de apartamente la etajul 4/4. Cand am achizitionat apartamentul blocul avea ... (vezi toată discuția)
Gandaci negri mari asociatie rixos rixos Buna ziua, Sunt proprietara unui apartament intr-o asociatie de proprietari si avem probleme cu gandacii. Am sesizat asociatia de proprietari si s-a facut ... (vezi toată discuția)
Plangeri impotriva vecinilor roxanazlavog roxanazlavog Buna ziua. Am o problema cu vecinii mei, in sensul in care sunt cateva apartamente, adevarate camine de gandaci care migreaza si ne invadeaza pe ceilalti ... (vezi toată discuția)