avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli apartament nelocuit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli apartament nelocuit

Avem pe scara apartamente nelocuite sau locuite ocazional.
Intrebarea este cum platesc acesti proprietari cheltuielile comune ?(curent scara,curatenie scara, salariu administrator )
Va rog sa-mi dati si nr. legii si alineatul, care reglementeaza obligatiile de plata .
Fiecare apartament are centrala proprie si contoar electric propriu.
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Decembrie 2015
staicucostel, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dr.Virgil Dan Amza , Evaluator 15:49, 19 Decembrie 2015
In cazul apartamentelor proprietate privata nelocuite,sau locuite ocazional ,proprietarul are obligatia sa achite lunar cote parti comune
cum platesc acesti proprietari cheltuielile comune ?

Conform disp L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007-CAP. 3
SECTIUNEA 1
Repartizarea cheltuielilor rezultate din întretinerea, repararea si exploatarea
condominiilor

Lumina pe scara se plateste dupa numarul de persoane prezente.
Salariile se platesc dupa cota de proprietate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Costuri intretinere apartament nelocuit kitty35 kitty35 Buna ziua.As avea o intrebare pentru dumneavoastra..Avand in vedere ca nu locuiesc in apartament de 2 ani de zile ,este totul platit la zi ,de ce trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Repartizare energie termica Davidcugir Davidcugir Am un apartament in Oradea intr-un bloc cu repartitoare de caldura. Din 2010 nu mai locuieste nimeni in locuinta, deoarece sint rezident in Germania. Din 2011 ... (vezi toată discuția)
Asociatia de proprietari cristian.turturean cristian.turturean buna ziua. in anul 2010, luna septembrie, am depus la asociatia de proprietari o petitie in care am solicitat sa fiu scos din spatiu locativ si sa fiu scutit ... (vezi toată discuția)