Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli apartament nelocuit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli apartament nelocuit

Avem pe scara apartamente nelocuite sau locuite ocazional.
Intrebarea este cum platesc acesti proprietari cheltuielile comune ?(curent scara,curatenie scara, salariu administrator )
Va rog sa-mi dati si nr. legii si alineatul, care reglementeaza obligatiile de plata .
Fiecare apartament are centrala proprie si contoar electric propriu.
staicucostel, utilizator
In cazul apartamentelor proprietate privata nelocuite,sau locuite ocazional ,proprietarul are obligatia sa achite lunar cote parti comune
cum platesc acesti proprietari cheltuielile comune ?

Conform disp L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007-CAP. 3
SECTIUNEA 1
Repartizarea cheltuielilor rezultate din întretinerea, repararea si exploatarea
condominiilor

Lumina pe scara se plateste dupa numarul de persoane prezente.
Salariile se platesc dupa cota de proprietate.