Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum platesc din Spania cei 57,75 lei la casa de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum platesc din Spania cei 57,75 lei la casa de sanatate

Sant cetatean roman stabilit in Spania nu lucrez , ma intretine copilul , nu am venit in Spania nici in Romania , cum pot achita aceasta suma lunara , cum pot da declaratia la ANAF . Stau cu documente lagale ( NIE ) , Am asigurare de sanatate privata . Unde si cum pot sa-mi achit obligatiile , nu am fost restant nici o data , daca trimit suma prin Coreos ma costa mai mult de cat suma insasi , daca aplic aceas moneda cum face statul * din suma trimisa de expeditor se scade taxa * statul va trebui sa complecteze la taxa de expediere . Sant intr-o dilema totala !
Plata se poate face prin banca.
Daca aveti nr de cont e simplu.

Dati telefon la cei care aveti de facut plata si inregistrati convorbirea telefonica.
Pentru a deschide un cont in banca in Romania sant nevoit sa ma deplasez eu in tara ,asta presupune costuri , acel cont necesita coeturi de atministrare , cand faci o plata platesti alt comision . Si problema cea mare este cum dai declaratia la ANAF , te deplasezi la fiecare trimestru pentru a da declaratia ?
Din cate stiu de cel putin 1 an este data legea care permite plata cu cardul catre ANAF. Din pacate nu am auzit ca sa functioneze inca. Discutati la telefon ce formular trebuie, in descarcati si completati, apoi il trimiteti prin posta impreuna cu banii catre functionarul cu care ati discutat. Asa procedez eu cu unele impozite. Daca vreau si chitanta ii trimit bani si de retur.
Totul e in ceata totala ! Cetateni care sant obligati sa plateasca aceasta taxa si sa faca declaratia trimestiala catre ANAF nu au cum fa faca acest lucru , daca trimit suma de 57,75 minus comisionul postal ( cum procedeaza si statul roman ) este corect ? Unde trimit acesti bani ? In ce cont ? Si cum pot specifica ca acesti bani sant taxa pe care trebue sa o platesc eu cetateanul xxxxxxxxxxxxx ? Daca platesc din cont eu sant nevoit sa platesc un comision ! De ce sa platesc comisioane ? Ca asa vrea statul Roman sa ingras bancile ?
Intrati pe site-ul ANAF si deschideti-va un cont in aplicatia ''Spatiul virtual privat" Nu costa nimic. Acolo veti fi informat de toate in legatura cu ANAF , debite etc inclusiv completare de formulare sau ordine de plata. Daca se pune la punct si plata cu cardul le-ati rezolvat pe toate gratis.Succes!