Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Aș dori să plătesc CASS în mod voluntar, ca ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Aș dori să plătesc CASS în mod voluntar, ca persoană fizică.

Aș dori să plătesc CASS în mod voluntar, ca persoană fizică, fără să am venituri. Ce trebuie să fac?
george-neagu, moderator
Faceti contract cu casa de asigurări și veți plăti din mana.
Primul drum e la anaf și apoi cu ce va dau ei mergeti la casa de asigurări. Daca nu aveti card de sănătate, luați adeverinta de asigurat.
gi-jane2, moderator
Persoanele care nu sunt angajate sau nu realizează venituri asupra cărora să datoreze contribuții de asigurări sociale de sănătate se pot asigura în sistemul de asigurări sociale de sănătate dacă se adresează Administrației Fiscale (în a cărei rază teritorială se află domiciliul) și depun „Declaraţia unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice” (D212).

Având în vedere că salariul minim brut pe economie este de 3.300 de lei, valoarea asigurării opționale la sănătate este de 1.980 de lei (3.300 de lei x 6 luni x 10%).

Suma va putea fi plătită la ANAF până pe 25 mai.
Depuneți la finanțe (la anaf) declaratia unica în care, la secțiunea dedicata contribuției la sănătate, bifați ca optați sa plătiți contribuția la sănătate pentru sase luni (1980lei) și veți fi asigurat un an de zile, de la data depunerii declarației.
Depunerea declaratiei se face electronic, fin contul personal(deschis pe CNP-ul dumneavoastra) de pe spațiul privat virtual (SPV). Dacă nu reusiti sa va faceți contul va ajuta cei de la finanțe la ghișeu.