Forum Discuţii juridice Executare silită Firma recuperare, posibilitate sechestru pe apartament ...
Discuție deschisă în Executare silită

Firma recuperare, posibilitate sechestru pe apartament cumparat cu credit

Buna ziua, am avut un credit de nevoi personale la o banca pe care nu l-am mai platit de ceva timp,banca a cesionat creditul catre o firma de recuperare vreau sa intreb in cazul in care se ajunge la procedura de executare silita ce imi poate lua daca eu nu am pe numele meu decat un apartament cumparat impreuna cu sotia prin credit ipotecar pe 25 de ani,(practic apartamentul este al bancii pana la momentul achitari imprumutului)poate pune executorul vreun fel de sechestru pe apartament ,poate cere in instanta impartire apartamentului pentru a pune sechestru pe cota mea parte,se poate inscrie la ipoteca si sa astepte 20 de ani,mentionez ca nu am nici un cont pe numele meu nici un fel de bun ce ar putea fi valorificat in cazul executarii silite.S-ar putea prescrie aceasta dotorie in vreun mod ?
Datoria se prescrie in termen de 3 ani de la ultima plata , daca nu s-au facut alte acte de intrerupere a prescriptiei.Banca la care ati facut imprumutul de nevoi personale este un creditor chirografar, adica ,adic nu are o garantie reala sau un privilegiu asupra bunurilor mobile/imobile ale debitorului, ci doar un drept de gaj general ,negarantat asupra bunurilor debitorului.Prioritate are banca care are ipoteca asupra imobilului, nu poate cere impartirea in instanta a cotei dvs.deoarece si pe aceasta cota ixsta ipoteca bancii.Daca incepe executarea silita ptr.nevoi personale, faceti contestatie la executare si solicitati introducerea in cauza a bancii in calitate de creditor ipotecar.
Datoria e numai a dvs? Creditorul trebuie sa ceara întâi partajul și apoi sa execute silit partea dvs.
Ap e al dvs , al soților, nu a băncii. E adevărat ca banca cu ipoteca o sa se îndestuleze prima, dar dacă nu va înțelegeți cu firma, riscați sa pierdeți casa.
multumesc de raspuns, creditul e numai pe numele meu ,contestatia la executare ar rezolva ceva sau doar amana inevitabilu si anume sa ma inteleg cu firma de recuperare
petryno79, utilizator
creditul e numai pe numele meu

dar e datorie comuna sau nu ? e luat in timpul casatoriei ? Daca da, conteaza pt ce v-ati imprumutat.
Puteti prin contestatie sa sa eliminati clauzele abuzive din contract daca exista.
Daca suma nu e mare, intelegeti-va cu firma de recuperari.
creditul este de nevoi personale ,este luat doar de mine,este luat in timpul casatoriei,am platit 6 ani la el firma imi cere 7000 E iar eu am imprumutat 9000E de la banca.Deci in conluzie executorul imi poate vinde apartamentul, care repet este cumparat prin credit ipotecar,am citit recent o decizie a unui tribunal din CLUJ care admite ca doar contractul semnat intre mine si banca este cu titlu executoriu odata cu cesionarea lui catre o firma de recuperare se pierde aceasta clauza.De ce tot insist, nu inteleg sau nu conosc legislatia cum poate executotul sa vanda un imobil atat timp cat el nu este liber de sarcini poate pune sechestru asigurator pana ce devine liber dar pana atunci este stipulat in codul de procedura asa ceva