avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare autovehicul in baza legii 448
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare autovehicul in baza legii 448

Buna ziua,

Tatal meu are handicap cu gradul I (este imobilizat intr-un scaun rulant) iar in urma cu 2 ani am cumparat un autovehicul pe care nu l-am putut inmatricula fara a fi scutiti de taxa de inmatriculare deoarece acesta avea cutie manuala si cei de la anaf ne-au zis ca pentru a beneficia de scutirea taxei de timbru autovehiculul trebuie sa aiba adaptare speciala (in conditiile in care masina este cu cutie manuala si urma sa fie folosit de catre mama mea care este insotitorul sau legal si de catre mine uneori) si pana la urma l-am inscris platind taxa de inmatriculare.
Intre timp s-a imbolnavit si mama mea care la randul sau a primit handicap gradul I fara insotitor, in aceasta toamna as vrea sa mai achizitionez un autovehicul pe care sa il inscriu pe numele ei.
Ce doresc sa stiu este daca inscriu masina pe numele ei este scutita de taxa de timbru fara ca masina sa aiba adaptare? (ea nu are handicap locomotor)
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 15:13, 28 August 2016
Nu veti putea reusi inmatricularea nici a celei de-al doilea vehicul pe numele mamei dv fara executarea de adaptare tehnica
Si asta deoarece autoritatea competenta in calcularea taxei=ANAF opereaza in baza codului fiscal ,care nu a fost modificat cu disp Legea nr. 193/2015 pentru modificarea Legii nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, publicata în Monitorul Oficial nr. 518 din 13 iulie 2015 .in vigoare de la 16.07.2015 care prevede
1. La articolul 26, litera c) va avea următorul cuprins:

” c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor;”.
,respectiv legiutorul a inteles sa elimine obligatia instalarii adaptarii tehnice prevazute in vechea forma a L nr 448/2006
Cu toate acestea,legitorul in inteleapta lui indatorire,nu a inteles sa solicite si modificarea si completarea restului dispozitiilor care opereaza pentru inmatriculare vehicule de catre persoane detinatoare de certificat de incadrare in grad de handicap sau apartinatorilor acestora,astfel ca ANAF nu recunoaste,nu aplica disp L nr 193/2015
Pentru materializarea rapida a interesului dv,apelati la una dintre cele 2 unitati acreditate si autorizate de Ministerul Finantelor pentru instalat adaptare tehnica,operatia necesita un cost de cca 2000 lei si un timp de 2-3 ore timp instalare
Cu documentele care se elibereaza la instalarea adaptarii tehnice puteti inmatricula vehiculul fara plata taxei
Reprezentantii statului au ajuns atat de reticenti,incat nu mai dispun exonerarea de la plata taxei nici macar in cazul vehiculelor hydramate=cutie automata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de timbru persoana cu handicap george535 george535 Buna seara,nu stiu daca am pus intrebarea la categoria care trebuie.As dori sa aflu daca cumpar o masina inscrisa pe anglia si vreau sa o trec pe numele meu cu ... (vezi toată discuția)
Transcrierea unui automobil cu taxa neplatita. Hevesiiosif Hevesiiosif Buna ziua. Sunt persoana cu handicap grav,doresc sa achizitionez un autoturism inmatriculat in tara fara plata taxei,fiind inmatriculat de catre o persoana cu ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit auto TIBERIU K TIBERIU K ..persoanele cu handicap grad1,daca dobindesc o masina sunt scutite de impozitul anual?...ms (vezi toată discuția)