Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general concediu de odihna
Discuție deschisă în Contabilitate în general

concediu de odihna

Buna seara,
As avea si eu 2 intrebari:
1. Este obligatoriu sa i se dea unei salariate concediu de odihna inainte de a i se inchide ctr. de munca? Este angajata din luna noiembrie anul trecut si urmeaza sa i se inchida ctr. cu data de 15 iulie.
Ea doreste sa intre in somaj si nu stiu exact ce anume tb sa faca angajatorul, tot o decizie de incetare a ctr. de munca? si cu ce articol?
2. Care este salariul minim pt. un coregraf sau un consultant artistic? Precizez faptul ca nu au studii superioare, decat o diploma de specializare.

Multumesc.
1. Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.
2. Nu este obligatoriu, insa daca il solicita il puteti acorda ... In caz contrar, in cazul încetării contractului individual de muncă este posibila compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat.
3. Pentru a intra in somaj trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii :
- un stagiu minim de cotizare de12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.
- c.i.m. sa inceteze pentru mtive neimputabile salariatului, avand ca temei urmatoarele articole: art.31 alin.4 ind.1, art. 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii.
Pentru a intra in somaj ar trebui sa-i desfiintati postul ocupat - art.65 alin.1 C.mun. - cel mai uzitat mod de a se lua somaj :)