Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Trecerea de la PFA la SRL
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Trecerea de la PFA la SRL

Buna dimineata

Detin un PFA din 2010, am luat 3 ani fonduri UE pana in 2013 iar acum simt ca acest PFA ma tine in loc.

Vreau sa continui activitatea inceputa pe PFA (pt care am luat fonduri) insa ma gandesc sa transfer totul pe un SRL ca sa pot desfasura mai multe activitati pe mai multe coduri CAEN .
Pt a avea un venit lunar intentionez sa ma angajez si pe mine insumi pt a lucra alaturi de inca 2-3 persoane .

Am facut cursuri de antreprenoriat si simt ca trebuie sa o iau pe acest drum.

Imi puteti oferii cateva idei despre cum ar trebui sa procedez ?
Trebuie mai intai sa va interesati daca exista ceva conditii de a functiona un numar de ani cu pfa-ul dupa ce ati incasat fonduri europene.
Oricum puteti sa functionati in paralel cu pfa si cu un srl. Daca doriti sa renuntati la pfa, infiintati srl-ul, cumparati cu factura bunurile de pe pfa pe srl si apoi radiati pfa. Asta in general dar trebuie intrat in detalii pentru ca ce ati trecut in mesajul dumneavoastra e prea sumar.
Pentru detalii despre infiintarea srl-ului cititi la [ link extern ]
george-neagu a scris:

Daca doriti sa renuntati la pfa, infiintati srl-ul, cumparati cu factura bunurile de pe pfa pe srl si apoi radiati pfa.

Daca trec bunurile pe persoana fizica (si inchid PFA-ul) apoi persoana fizica prin contract de comodat imprumuta bunurile SRL-ului ?

Se poate si asa dar nu puteti sa considerati nicio cheltuiala deductibila.