avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre cresterea punctului de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre cresterea punctului de pensie

La cine creste punctul de pensie din 1 ianuarie 2016 ?
Cel mai recent răspuns: demianemeric , utilizator 10:23, 4 Ianuarie 2016
1. Incepand cu 01.01.2016 punctajul mediu anual ramane acelasi.

2. Se majoreaza numai valoarea unui punct de pensie, pentru toti pensionarii, de la 830,2 lei la 871,7 lei.
Ultima modificare: Vineri, 1 Ianuarie 2016
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
La cine creşte? La toată lumea. Toate pensiile se calculează în funcţie de valoarea unui punct de pensie, prin urmare toţi pensionarii vor beneficia de creşterea acestei valori.
Multumesc! La multi ani !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensii rody68sam rody68sam Va rog sa ma informati daca se maresc pensiile (adica si punctul de pensie) de gr 1 a de munca incepand cu 2016?Tatal meu e pensionar din 1992 ,30 ani gr 1 a ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie - din ianuarie 2017 Gabi-007 Gabi-007 Buna seara, Am o problema legata de calculul pensiei tatalui meu si vreau sa fiu sigur ca il informez corect si anume: Pensia lui bruta - in luna dec. ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza corect cass-ul la pensie? Neta Neta Intr-un articol am citit ca din pensia avuta se scade (la vremea respectiva) 830 ron si apoi se aplica 5,5%. Verificand pe cuponul meu de pensie am constatat ... (vezi toată discuția)