Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... RCA - Bonus - Malus in caz de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

RCA - Bonus - Malus in caz de mostenire

Buna ziua si La Multi Ani !
As dori sa va intreb ceva legat de asocierea clasei bonus pentru un autoturism. Mai precis anul trecut tatal meu a decedat, a avut 2 masini pe care le-am dobandit eu prin mostenire. La noua inmatriculare pe mine RCA-ul a fost stabilit la clasa B0 desi ambele masini aveau clasa B8 pe tatal meu. La randul meu, am un alt autoturism pe care sunt incadrat cu clasa B10. Nu este posibil sa beneficiez de aceeasi clasa de bonus pe masinile mostenite pe care o aveau inainte ?
Din pacte pt dv, nu.Clasa de B/M se "calculeaza"prin corelarea cnp-ului cu seria de sasiu.
Pai atunci de ce pe acelasi CNP am clase de B/M diferite? Daca sunt proprietarul a mai multor autoturimse de ce nu am aceeasi clasa pe fiecare?
Serie sasiu+cnp=bonus malus.acelasi cnp cu o alta serie șasiu generează o noua clasa bm.Daca vă hotărâți să vindeți masina dvs puteți să treceți acel B10 pe una din mașinile moștenite.Conditia e sa o vindeți iar cumpărătorul sa o înmatriculeze pe numele său.