Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cale de acces parcela teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cale de acces parcela teren

Buna ziua!

Intentionez sa cumpar un teren de aprox. 500 mp pt. constructie casa dar o parte din calea de acces are doar 2.6 m latime. Am apelat la un proiectant care spune clar ca NU o sa primesc autorizatie de constructie din cauza caii de acces. (ar trebui sa mine minim 3.5 m) Propirietarul si proiectantul lui sustin ca sigur se poate construi acolo.... si cei 2.6 m nu reprezinta nici un obstacol ...
Problema este si mai stufoasa deoarece vecina din dreapta are coborarea in beci exact acolo (adica de la ea nu prea pot sa cumpar 1 metru linear ) iar vecinul din stanga nu are de unde sa-mi vanda fiinca si el are accesul f mic.. (dupa cum se vede in poze)

atasaze cateva poze prin care sa intelegeti mai exact situatia mea:

[ link extern ]

As aprecia daca cineva ar putea sa ma indrume/ajute.

Multumesc!

poki, utilizator
La data cumpărării terenului. a fost eliberat un CU în care se specifica și aspectul drumului de acces.
Cum fiecare are dreptul de ieșire la calea publică, aceasta se poate realiza prin bună înțelegere sau prin instanță, printr-o acțiune de stabilire a acestei căi. în urma unei expertize. Vecinii pot să fie pe cele 4 părți ale terenului , nu numai cei 2 arătați de d-voastră.