Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil 01.01.2016
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil 01.01.2016

buna ziua,
doresc sa stiu daca s-a aprobat si modificat oug / privind indemnizatia de crestere copil de la 01.01.2016 si ce prevede.multumesc
Proiectul de Lege pentru modificarea art.2 alin.(3) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor adoptat de Senat se afla la Camera Deputatilor - for decizional - din data de 03.09.2015.

Acesta a primit aviz de la : Comisia pentru sănătate şi familie, Comisia pentru egalitatea de şanse pentru femei şi bărbaţi, Comisia pentru buget, finanţe şi bănci si Comisia juridică, de disciplină şi imunităţi.
Urmeaza a fi intocmit raportul de catre Comisia pentru muncă şi protecţie socială, dupa care aprobarea/respinderea lui de plenul Camerei Deputatilor.
Pentru mamicile care trebuie sa depuna dosarul la asist.sociala pana la sfarsitul lunii ianuarie 2016 este destul de complicat intrucat exista factori destul de importanti in functie de care se poate opta 1 an sau 2 ani fapt pentru care revenim cu o intrebare : exista posibilitatea ca acest proiect sa se finalizeze pana la sfarsitul lunii ianuarie 2016 sau poate dura inca "n" luni pana se va aproba sau nu de cam.deputatilor.
ipuiu777, utilizator
ipuiu777 a scris:

... revenim cu o intrebare : exista posibilitatea ca acest proiect sa se finalizeze pana la sfarsitul lunii ianuarie 2016 sau poate dura inca "n" luni pana se va aproba sau nu de cam.deputatilor.

Nimeni nu va poate da un raspuns exact la aceasta intrebare.

Solicitati un raspuns scris de la Camera Deputatilor.
Parlamentul isi reia activitatea incepand cu 1 februarie asa ca mai avem de asteptat.