Forum Discuţii juridice Achiziţii publice caiet sarcini lucrari constructii
Discuție deschisă în Achiziţii publice

caiet sarcini lucrari constructii

O societate comerciala (privata) doreste sa dezafecteze o zona ocupata de constructii si instalatii, urmand ca pe terenul ramas liber sa se construiasca altceva. Pentru aceasta, societatea ar urma sa angajeze un constructor prin licitatie.
1. ce tip de licitatie se foloseste in acest caz pentru alegerea constructorului?
2. cine intocmeste caietul de sarcini si ce capitole obligatorii ar trebui sa contina acesta?
3. care este actul normativ care reglementeaza continutul acestui caiet de sarcini?
4. care este raspunderea departamentului juridic (al societatii beneficiare) si ce capitole trebuie sa urmareasca sau sa intocmeasca, in mod direct?
Da pentru cele cesunt prin lege definite autoritati publice sigur ca este obligatorie aplicarea OUG 34/2006, HG 925/2006, dar nimc nu impiedica ca si alte entitati juridice sa se foloseasca de ele, pentru mai multa transparenta etc