Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Dobanda depozite
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Dobanda depozite

Buna seara,

Am o mare nelamurire cu privire la dobanzile practicate de intitutiile financiar-bancare romanesti.
Am pus o suma de bani in banca sub forma de depozit, constituita pe o perioada scurta de 7 zile, cu dobanda de 0.10% (conform contractului si spuselor functionarei, pana sa depun banii), la care aflu cu stupoare ca dupa o perioada de vreo 3 luni, ca depozitul are o suma mai mica decat cea depusa, nefiindu-i atribuita dobanda (nici nu s-a prelungit conform contractului, pe motiv ca "a iesit din oferta bancii"). Cand merg sa intreb la ghiseu de ce nu s-a pus dobanda, functionara imi spune ca "dobanda de 0.10% este la 7 zile pe an", la care imi arata formula de calcul standard:

sold * rata anuala a dobanzii * numar zile
Dobanda= __________________________________
365 (zile) * 100

Eu nu inteleg logica, ori la 7 zile, ori pe an?!
M-ar putea ajuta cineva cu o explicatie mai detaliata?
Fiindca vreau sa fac sesizare la OPC, considerand ca am fost inselat si delapidat (preliminar, sesizarii instantei judecatoresti).

Va multumesc
Banii dvs. nu au fost pusi in niciun depozit, au fost lasati in contul curent, unde se primeste dobanda la vedere (adica 0.10 %), Acest cont necesita intretinere lunara si din dobanda pe care ati obtinut-o dvs. nu ati acoperit acest cost. Cand ati solicitat depunerea intr-un depozit, vi s-a inmanat un formular de deschidere a acestuia ? Acolo scrie dobanda pe care o aveti. Modul de calcul este: D= S x P x 30 :365 zile.
D(dobanda)
S(suma)
P(procentul de dobanda %)
30 zile (luna)
365 zile (an)
Floarea Cring, Consultant credite si finantari
Banii au fost pusi in depozit, nu in cont curent, fiindca mi-a fost inmanat un contract de constituire a depozitului, care a fost incheiat pe o perioada de 7 zile cu 0.10% dobanda, cu prelungire ulterioara daca nu se lichideaza. Si nu inteleg cum aplica formula standard de calcul pt 365 de zile, in conditiile in care a fost incheiat pt 7 zile! (functionarele de acolo, mi-au spus ca 0.10% este dobanda anula, din care se calculeaza dobanda la 7 zile), adica 0.10% : 365 zile = 2.73972602739726e-4%. Dobanda la 7 zile, cica ar reprezenta 2.73972602739726e-4 *7 zile= 0.001917%, o numica toata.

Poate nu am fost destul de clar in privinta formulei lor:

dobanda= (sold*rata anuala a dobanzii*nr zile) / (365 zile*100)

adica,

dobanda=(100 lei * 0.10% * 7zile) / (365*100) = 0.001917 lei - dobanda la 7 zile

Deci, depui 100 lei la banca ca depozit, dupa o luna, te trezesti ca ai in cont 100.007 lei din care ti se retrag administrarea contului 3 lei => 97 lei, sa nu mai pun la socoteala 16% impozitul pe profit (ca nu are din ce, in exemplul asta).
Exact cum ati spus, daca faceti un calcul ajungeti la concluzia, ca trebuie sa mai aduceti bani de acasa sa completati suma pe care ati depus-o. In cazul dvs. este un depozit cu dobanda la vedere. Mai bine economisiti o suma, astfel incat sa-i investiti in unitati de fond, unde randamentul este mai mare. Adevarul este ca aceste unitati de fond sunt negarantate, dar foarte multi clienti risca si investesc in asa ceva. Inainte de a depune banii in banca, solicitati sa va spuna ce costuri sunt.