Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Firma neplatitoare de TVA in RO - achizitie de la ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Firma neplatitoare de TVA in RO - achizitie de la firma din UE fara VAT

Exista sanctiune daca o firma neplatitoare de TVA in RO face achizitii de la o firma din Italia care emite facturile fara TVA ? Firma din RO nu a ajuns la 10.000euro/an din aceste achizitii. Am obligatia legala sa-i cer firmei din Italia sa emita facturile cu TVA ? Practic a avut loc o cerere de oferta, am agreat preturile si am cerut emiterea unei facturi proforme. Factura proforma emisa nu are TVA, a fost achitata iar bunurile au fost livrate.

Multumesc
Conditii in care o achizitie intracomunitara este neimpozabila în Romania:
– achizitiile intracomunitare, altele decat mijloace de transport noi sau produse accizabile,
efectuate de persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA (vezi achizitiile intracomunitare efectuate de Grupul celor 3); bunurile care fac obiectul achizitiei au fost taxate în Statul Membru de origine conform unui regim special al marjei profitului pentru opere de arta, antichitati, obiecte de colectie si bunuri second-hand si acest regim este mentionat ca atare pe factura;
– achizitiile de bunuri din alt Stat Membru, dar care sunt livrate aflandu-se plasate intr-un regim vamal suspensiv, nefiind puse în libera circulatie în Comunitate;
– etc.
Pentru detalii Vezi:
[ link extern ]
Din analiza extrasului dstra s-ar parea ca eu nu trebuie sa platesc TVA-ul firmei din Italia si nici in Romania.

In acest link am regasit ca "Aceste livrari vor fi facturate de furnizor cu TVA din Statul Membru de livrare.", dar nu vad nicaieri vreo sanctiune pentru firma din Romania pentru ca furnizorul din UE nu a emis factura cu TVA. Practic nici nu stiu daca firma din Italia este platitoare de TVA, poate e scutit de TVA cum sunt si eu in RO, nu ma intereseaza legislatia lor fiscala [ link extern ]
marius.m, utilizator
verifica pe [ link extern ]
danbms a scris:

verifica pe [ link extern ]

Are.