avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Se poate refuza plata cu bonuri pentru anumite produse?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Se poate refuza plata cu bonuri pentru anumite produse?

Buna ziua.
Am avut neplacerea sa imi fie refuzata plata prin tichete de masa pentru vin sau bere la o unitate comerciala.
Este legal acest lucru, avand in vedere ca in legislatie este permisa comercializarea pe tichete de masa a acestor produse.
Pot sa fac o plangere la OPC in legatura cu acest fapt?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ElComandante , utilizator 18:40, 8 Ianuarie 2016
Fiecare comerciant detine obligatia sa afiseze la loc vizibil tipurile de bonuri agreate.
Conform dispozitii in vigoare ,cu bonurile de masa nu se poat achita alcool+tutun
Comerciantul in cauza primeste bonurile de masa pe care le detineti pentru alte produse fata de vin+bere?
Se poate cumpara pe bonuri in respectiva unitate comerciala. Intrebarea mea e legata de vin si bere, acestea nefiind supuse accizarii si nefiind considerate bauturi alcoolice. Nu am mai intalnit aceasta problema in alte unitati comerciale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. pot vinde bere produsă în românia fără să am ... ScorpioVlad ScorpioVlad Buna ziua. Pot vinde bere produsă în România fără să am licență pentru vânzarea de alcool? (vezi toată discuția)
Reglementarea consumului de alcool si tutun adinna66 adinna66 As dori sa aflu daca si cum se pedepseste un adult/persoana fizica, altul decat parintele, prin intermediul caruia un minor are acces la tutun si alcool. (vezi toată discuția)
Accizarea tutunului produs in tara in cazul in care se doreste comercializarea sub forma de tutun vrac, ambalat la diferite gramaje. Conrad Conrad Nu reusesc sub nici o forma sa obtin informatii exacte in legatura cu accizarea tutunului. Situatia este urmatoarea: Producatorul X are o productie de x ... (vezi toată discuția)