Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Se poate refuza plata cu bonuri pentru anumite produse?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Se poate refuza plata cu bonuri pentru anumite produse?

Buna ziua.
Am avut neplacerea sa imi fie refuzata plata prin tichete de masa pentru vin sau bere la o unitate comerciala.
Este legal acest lucru, avand in vedere ca in legislatie este permisa comercializarea pe tichete de masa a acestor produse.
Pot sa fac o plangere la OPC in legatura cu acest fapt?
Multumesc
Fiecare comerciant detine obligatia sa afiseze la loc vizibil tipurile de bonuri agreate.
Conform dispozitii in vigoare ,cu bonurile de masa nu se poat achita alcool+tutun
Comerciantul in cauza primeste bonurile de masa pe care le detineti pentru alte produse fata de vin+bere?
Se poate cumpara pe bonuri in respectiva unitate comerciala. Intrebarea mea e legata de vin si bere, acestea nefiind supuse accizarii si nefiind considerate bauturi alcoolice. Nu am mai intalnit aceasta problema in alte unitati comerciale.