Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vizita refuzata de minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vizita refuzata de minor

Buna seara ,
sunt divortata si am un copil minor in varsta de 5 ani fostul sot . Avand amandoi ''custodia '' in comun , el a venit din Franta dupa doi ani si vrea sa ia copilul cateva zile la el . Nimic iesit din comun ptr ca sunt de acord sa i-a copilul la el avand si hotarare judecatoreasca in acest sens. Problema este ca , copilul nu vrea sa se duca la el si de cand i-am spus ca a venit tatal ei plange intruna si spune ca nu se duce cu el . Ce pot face eu daca copilul nu vrea sa mearga la el , el spunand ca poate sa o ia cu forta si nu il intereseaza daca vrea sau nu .Poate fi copilul obligat , chiar daca are 5 ani , sa mearga la el . Si o alta problema : am dreptul sa stiu umde duce copilul , adica o adresa unde sta el ?
In primul rand, intrebati ceva despre trauma copilului de 5 ani de a pleca cu tatal sau necunoscut lui alaturi de nevoia de control a dv.
Cele doua chestiuni sunt atat de diferite si de indepartate ca importanta, incat e dificil sa le pui in acelasi alineat.
Oricum ar fi, tatal are doar drepturile din hotarare si dv. aveti doar drepturile din hotarare. Daca scrie in hotarare sa va dea un raport despre unde se duce, cu cine, ce face si cat, atunci aveti dreptul sa ii cereti asta. Altfel, nu.

Pe de alta parte daca dv. sunteti realmente interesata sa faceti lucrurile mai usoare penbtru copil (care il detesta pe tata ca i-a luat tv-ul si nu stiu de ce nu se bucvura ca merge sa vada tv-ul!?) atunci incepeti demersurile dv., inainte sa vina tatal la program.
Contactati un avocat, notificati tatal, aratati-i ca are dreptul sa ia copilul asa cum si copilul are dreptul sa refuze... asa ca, daca el isi vrea dreptul sau, ar trebui sa inteleaga ca acesta depinde de copil in prima faza.
Dupa ce ii prezentati toata procedura legala cu posibilitati si costuri, il invitati in parc cu copilul, a doua zi ii duceti copilul in parc si-i lasati acolo, a treia zi ia el copilul si merge cu el undeva cateva ore. Si nu, nu trebuie sa va spuna unde decat daca si dv. ii spuneti de fiece data unde mergeti cu copilul.
Nu are nicio relevanta unde merge cu copilul, relevant e daca poate avea grija de el, atat. ca e la munte sau la mare, nu face diferenta daca parintele se poate ingriji de copil.
In procesul notificarii, contactati si directia.
Nu inteleg de ce sunt subestimati copii (chiar in varsta de 5 ani) in a avea deja propriile perceptii despre parinti. De ce nu sunt crezuti parintii rezidenti cand declara ca nu le insufla acestora ceva rau despre celalalt parinte. Pur si simplu acesti copii vad multe, asista la scene violente, la cele in care tatal a trimis dupa lucruri si televizor si trec prin filtru gandirii toate acestea. De ce se mira tatal de rezultat cand i-a luat copilului mijlocul de acces la desene si alte emisiuni la care se uita?.
Inteleg doamna ca ati discutat cu copila, ati facut eforturile necesare pentru o noua apropiere de tata. Nu aveti ce sa va reprosati.
V-as sfatui sa solicitati o consiliere la DGASPC pentru a prezenta situatia, a cere sfaturi si a arata ulterior ca ati facut tot ce tinea de d-voastra pentru ca fetita sa se intalneasca cu tatal.
guest3333, utilizator
Stimata Doamna,

Conform art. 36 din Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului aveti dreptul sa stiti care va fi resedinta copilului in strainatate chiar daca nu aveti o hotarare judecatoreasca prin care tatal sa fie obligat sa comunice resedinta.

Se poate obtine o hotarare doar daca partile nu se inteleg si daca tatal este de rea-credinta si nu va comunica unde va locui minorul in strainatate.

Numai bine!
Userii care si-au facut un obicei din a devia de la problema concreta pentru care se deschide un topic in Dreptul familiei vor fi sanctionati cu avertisment sau banare.