Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Gestiune paleti lemn reutilizati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Gestiune paleti lemn reutilizati

intrebare:
paletii achizitionati ca paleti reutilizati, la punerea pe piata interna cu produse ambalate se declara ?
Te rog fii mai explicit. Nu inteleg intrebarea
O intrebare:
Firma la care lucrez achizitioneaza paleti din intern pentru a livra marfa paletata unor clienti. Pe facturi este specificat "palet euro 25kg..." - ok, se declara la AFM; sau "palet sh, non euro, 20 kg..." - acestia se declara?, ar fi second hand, probabil reparati, reconditionati si vanduti, si cumparati de noi. Ei s-au declarat candva de catre cel ce i-a pus pe piata prima oara, ii mai declaram si noi doar pentru ca avem factura de achizitie ?

Multumesc,

Komkao Consulting a scris:

Ordinul 192/2014 - Art. 22 alin (9) Operatorii economici care folosesc ambalaje reutilizabile sunt obligaţi să aplice sistemul depozit şi să înregistreze în evidenţele contabile valoarea acestuia pentru respectivele ambalaje. Neaplicarea sistemului depozit duce la impunerea respectivelor ambalaje la fiecare introducere pe piaţa naţională
Orice alta forma de a tine evidenta decat ceea ce este prevazut mai sus atrage dupa sine reimpunerea ambalaejlor respective.
Regulamentul site-ului nu cred ca imi permite sa recomand o anumita firma.
Marcarea se refera la dispozitiile din 249/2015

Buna ziua.

In lege nu scrie ca pt paletii sh nu se plateste taxa AFM. Dvs nu puteti demostra ca pt acei paleti s a platit o taxa, doar puteti presupune. Reutilizarea si plata taxei doar o singura data se poate face, asa cum a spus si anterior colegul, aplicand sistemul depozit.

Tudor! a scris:

O intrebare:
Firma la care lucrez achizitioneaza paleti din intern pentru a livra marfa paletata unor clienti. Pe facturi este specificat "palet euro 25kg..." - ok, se declara la AFM; sau "palet sh, non euro, 20 kg..." - acestia se declara?, ar fi second hand, probabil reparati, reconditionati si vanduti, si cumparati de noi. Ei s-au declarat candva de catre cel ce i-a pus pe piata prima oara, ii mai declaram si noi doar pentru ca avem factura de achizitie ?

Multumesc,

Komkao Consulting a scris:

Ordinul 192/2014 - Art. 22 alin (9) Operatorii economici care folosesc ambalaje reutilizabile sunt obligaţi să aplice sistemul depozit şi să înregistreze în evidenţele contabile valoarea acestuia pentru respectivele ambalaje. Neaplicarea sistemului depozit duce la impunerea respectivelor ambalaje la fiecare introducere pe piaţa naţională
Orice alta forma de a tine evidenta decat ceea ce este prevazut mai sus atrage dupa sine reimpunerea ambalaejlor respective.
Regulamentul site-ului nu cred ca imi permite sa recomand o anumita firma.
Marcarea se refera la dispozitiile din 249/2015

Ambalajele (paletii) de lemn sh au devenit ambalaje din deseuri (paleti) reconditionati. Ca urmare la achizitia si punerea lor pe piata obligatiile catre AFM ii revin celui care le pune pe piata cu produse. Este un nou ciclu