Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Norme de aplicare noul cod fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Norme de aplicare noul cod fiscal

Buna ziua!
Daca normele de aplicare al noului cod fiscal nu fac referire la un articol din codul fiscal, inseamna ca articolul respectiv a fost abrogat?
Exemplu:
CODUL FISCAL
"ART. 105 - Venituri neimpozabile

(1) Nu sunt venituri impozabile veniturile realizate de persoanele fizice/membrii asocierilor fără personalitate juridică din valorificarea în stare naturală a următoarelor:

a) produse culese din flora sălbatică, exclusiv masa lemnoasă. În cazul masei lemnoase sunt venituri neimpozabile numai veniturile realizate din exploatarea şi valorificarea acesteia în volum de maximum 20 mc/an din pădurile pe care contribuabilii le au în proprietate;

b) produse capturate din fauna sălbatică, cu excepţia celor realizate din activitatea de pescuit comercial supuse impunerii potrivit prevederilor cap. II - Venituri din activităţi independente."

NORME DE APLICARE
"Secțiunea a 2 - a
Venituri neimpozabile
29. (1) În aplicarea prevederilor art. 105 nu au obligaţii de declarare şi nu
datorează impozit potrivit prevederilor cap. VII al titlului IV din Codul fiscal:
a) persoanele fizice/membrii asocierilor fără personalitate juridică ce deţin cu
orice titlu suprafeţe de teren destinate producţiei agricole, pentru cele necultivate,
pentru cele cultivate cu plante furajere graminee şi leguminoase pentru producţia de
masă verde, destinate furajării animalelor deţinute de contribuabilii respectivi, pentru
care venitul se determină pe baza normelor de venit şi a celor prevăzute la art.105 alin.
(2) lit. a) din Codul fiscal;
b) persoanele fizice/membrii asocierilor fără personalitate juridică care obțin
venituri din exploatarea pășunilor și fânețelor naturale, în conformitate cu prevederile
art. 105 alin. (3);
c) contribuabilii arendatori, care realizează venituri din cedarea folosinţei
bunurilor supuse impunerii potrivit prevederilor cap. IV al titlului IV din Codul fiscal;
d) contribuabilii care obţin venituri din activităţi agricole şi îşi desfăşoară
activitatea în mod individual, în limitele stabilite potrivit tabelului prevăzut la art. 105
alin. (2) din Codul fiscal, inclusiv în cazul în care veniturile sunt obţinute din
exploatarea bunurilor deţinute în comun sau în devălmăşie şi sunt atribuite conform
pct. 29 alin. (2) de la Cap. VII Secțiunea a 3 - a. Suprafeţele de teren/animalele
respective sunt considerate din punct de vedere fiscal ca fiind incluse în patrimoniul
personal şi generează venituri neimpozabile conform art. 62 lit. m) din Codul fiscal;
(2). În cazul contribuabililor care obţin venituri din activităţi agricole şi îşi
desfăşoară activitatea sub forma unei asocieri fără personalitate juridică, plafonul
neimpozabil se acordă la nivel de asociere. "

Deci inseamna, ca venitul din produsele culese din flora salbatica va fi impozitata?

Multumesc ptr. ajutor!

Nu, se considera ca articolul e destul de clar si nu are nevoie de precizari in detaliu.